Co je za námi

Den otevřených dveří 12.6.2017 od 10:00 – 18:00 hodin

Další Den otevřených dveří je za námi, snad  podané informace budou návštěvníkům k užitku. A moc se těšíme, že semínko dobrovolnické práce bylo zaseto do úrodné půdy a brzy se k nám nějaká duše dobrovolnická připojí!

lenka-salova-reditelka-nadace-lasvit-s-maminkou

Lenka Sálová, výkonná ředitelka NF Lasvit s maminkou

dod_cerven-jpeg

 

Amfora přijela 28. května opět kopat za hospic

amfora

hospic-amf

Kdo si nechal ujít příležitost, mohl se v neděli dobře pobavit.  Amfora a tým Hospice sv. Zdislavy se utkali na nádherně připraveném hřišti SK Zásada.

Čestným výkopem zahájila zápas Jiřina Bohdalová se Zorou Jandovou.

Na hřišti se kmitali hráči Amfory a Hospice, rozhodčí Pavlín Jirků sotva stačil pískat všechny góly. V poločase vedla Amfora 7:3. Na konci svítil na ukazateli údaj 12:6 ve prospěch Amfory.  Ale i když „hospicáci“ mají sportovního ducha a neradi prohrávají, tento výsledek je nerozesmutnil. Účelem bylo se pobavit a získat peníze na provoz hospice. A to se díky všem zúčastněným povedlo.

Krásnou tečkou byla dražba míče a hospicového trička s podpisy všech hráčů Amfory, které si odnesl za částku 5000,- Kč předseda oddílu SK Zásada M. Princ. Patří mu náš velký dík, protože bez jeho nadšení a organizačních schopností bychom si nemohli užít tak skvělý zápas i vše okolo – dobré pivo, skvělé jídlo. A taky všem nadšencům SK Zásada a paní starostce městyse Zásada A. Princové.

Na vstupném a od sponzorů  a z dražby se vybralo  121.400 Kč!

Děkujeme všem sponzorům- společnosti KOOPERATIVA, která nás ze sbírky mezi zaměstnanci podpořila částkou 60 000,- Kč, firmě EUROVIA CS a.s., která nás podpořila částkou 15 000,- Kč a také společnosti TREVOS, a.s., která nás podpořila částkou 5000,- Kč.

Poděkování také patří do České Spořitelny panu Tomášovi Prokopovi, do Nadace České Spořitelny paní Dagmar Sladké za prezentaci a tisk velkých letáků s pozváním na akci do všech poboček banky.

Branky Amfory: Andrea Andrei, Oleg Sokolov a Václav Tittelbach po 2, Jiří Zonyga, Tomáš Řepka, Roman Skamene, Pavel Větrovec, Jan Berger a Karol Dobiaš.

Branky Hospice sv. Zdislavy: Alena Riegerová 2 x, Monika Wejnarová, Marek Sochor, Pavel Riss, Jiří Vencl

 

Sestava Amfory: P. Steiner, K. Dobiaš, P. Bičovský, M. Pitkin, P. Salava, T. Řepka, S. Hložek, P. Větrovec, O. Sokolov, V. Tittelbach, J. Zonyga, J. Berger, J. Fiala, R. Skamene, P. Rada, M.Jiráň, A. Andrei.

Trenér Werner Kotas, asistenti: M.Formánek, A. König, M. Kneifl, J. Strnad.

 

Fotografie najdete na: http://hospiczdislavy.rajce.idnes.cz/Amfora/

Video z TV Genus zde: http://genusplus.cz/udalost/fk-amfora-opet-odehral-beneficni-utkani-ve-prospech-hospice-sv.-zdislavy

 

…………………………………………………………………………………………….

Milí příznivci hospicové péče, udělejte si čas na květnový výlet do Zásady u Železného Brodu.  28. května v 10:30 hodin zde po fotbalovém trávníku fotbalového stadionu FK Sokol budou běhat hvězdy, které znáte z televize a koncertních pódií. To je totiž AMFORA – amatérská fotbalová rarita. 

Těšit se můžeme na Antonína Panenku, Romana Skamene, Adama Mišíka, Stanislava Hložka, Karola Dobiaše, Jana Bergera, Václava Tittelbacha. Rozhodčí bude Pavlín Jirků, a čestným výkopem zahájí utkání Jiřina Bohdalová a Zora Jandová. Přijďte nám fandit, těšíme se na Vás!

Vstupenky je možné zakoupit od pondělí 24.4.

na recepci Hospice sv. Zdislavy v po – pá, od 8:00 do 18:00 hod.,

v libereckém Informačním centru,

a také na Obecním úřadě v Zásadě.

Dospělý 100,- Kč/ks, dítě do 6 let zdarma, od 6 – 15 let 50,- Kč.

logo Amfora

www.amfora.cz

amfora

Těšíme se na setkání s vámi všemi!

Tým Hospice sv. Zdislavy

kudy

http://www.kudyznudy.cz/

 

Děkujeme Libereckému kraji

Liberecký kraj nás v tomto roce podpořil ze svého rozpočtu částkou 86 000 Kč. Tyto finanční prostředky jsme využili na spolufinancování osobních nákladů pečovatelů a pracovníků v Poradně Zdislava vzniklých od 1. 1. 2017 do 30. 4. 2017. Děkujeme za partnerství. Tým Hospice sv. Zdislavyliberec_novelogo_001-1

jar

 

 

Den pro lepší život s Kooperativou

kolaz-zmensena-velikost

Kooperativa, pojišťovna, a.s. VIG opět zavítala k nám do hospicu. Stejně jako vloni, tak i letos, se podařilo dát dohromady partu dobrovolníků, kteří u nás strávili pracovní den v rámci Charity day. Iniciátorem byla tradičně liberecká kancelář Kooperativy, která u nás nepřiložila ruce k dílu poprvé. Tentokrát se zapojili i kolegové z ostatních oddělení AG Severní Čechy vč. vedení, a tak se jednu dubnovou středu celý hospicový areál již od rána hemžil fialovými tričky, které  na sebe obléklo celkem 29 nadšenců a pustilo se do úklidových prací. Dobrou náladu a chuť do práce jim neubralo ani chladné počasí a práce šla pěkně od ruky.

Na rozdíl od loňského roku letos pracovali nejen na zahradě, ale vrhli  se i do úklidu správní budovy a také lůžkové části. Odměnou byl skvělý pocit z dobře odvedené práce a také vřelé poděkování z úst ředitelky Hospice Ing. Taťány Janouškové.

Takže zase za rok ve stejný čas na stejném místě? Děkujeme!

Tým Hospice sv. Zdislavy

16142920_1286970368012689_3184776824749044481_n

 

Návštěva z Divadla F.X.Šaldy

Děkujeme zpěvačkám z Divadla F.X. Šaldy Janě Brožové – Dufkové, Ivetě Hejdukové, Šárce Venclové a jejich klavírnímu doprovodu Vladimíru Kořánovi.  Potěšili obyvatele našeho hospice Moravskými dvojzpěvy, zazněl A. Dvořák – Skromná, Prsten, Šípek, Možnost, Jablko a Od Jaroslava Křičky – Tiše zpívá, Co je v mém srdci lásky. Při skladbě Ave Maria od Charlese Gounda se zalesklo nejedno oko… Nakonec jsme si zazpívali i oblíbenou písničku T.G.Masaryka – Ach synku, synku a další.

cajovna
.

sarka-venclova-iveta-hejdukova
.

venclova-hejdukova-brozova-dufkova
.

vladimir-koran

Dubnové zážitky s dětmi ze ZŠ U Soudu a s Markétou Tallerovou

Zpívání

Děkujeme dětem ze ZŠ U SOUDU, které k nám přinesly jaro v podobě vyrobených  jarních květin a písniček. Poslechli jsme si velikonoční pásmo: Hody, hody, doprovody, Já jsem malý koledníček, Moje zlatá panímámo Jarní písně: Z. Svěrák – Jaro dělá pokusy, J. Suchý – Malé kotě, Olympic – Samá voda, přihořívá, skupina Kryštof – Tak pojď

img_0765

img_0824

img_0771

Čtení

Ke knize tentokrát usedla Markéta Tallerová – herečka Divadla F.X.Šaldy s povídkami „Slušně a neslušně“ od Vladimíra Komárka.

img_0781

img_0783

 

Ahoj jaro…

Milí naši příznivci a přátelé,

máme tu opět další jaro a my vám všem přejeme jeho poklidné dny naplněné vírou, nadějí a radostí z nových začátků. Při pozorování světaběhu vezměme si inspiraci z jarních květů, s jakou odvahou, samozřejmou odevzdaností a přitom pokorou, rovně vystaví sebe jarním mrazíkům, lidským rukám a jiným nástrahám.

Spolehněme se na onen stále se opakující řád a s vědomím sebe, coby jeho součásti, naplňujme své dny radostně a přitom vědomě, odvážně a přitom zodpovědně, věrně a přitom svobodně. Je mnoho věcí, které nemůžeme ve svých životech změnit, ale to, jak se k nim postavíme je jen a jen na nás…

Tým Hospice sv. Zdislavy

jaro

 

jaro2

jaro3

 

j1

 

k2

 

 

My Jen Někdy

Děkujeme za krásný zážitek na vlnách hudby. Poslechli jsme si:

anonym – kánon Duba duba

Thoinot Arbeau – Pavana (Kdo v knihách bádá)

anonym z 16. stol. –  A již zima pomíjí

Orlando di Lasso –  Matona mia cara

Johann Sebastian Bach –  Gavotta (úprava Bennett Willliams)

upravil Milan Uherek – Chodila Maryška (moravská lidová)

Rhonda Polay – Come in and stay a while

Leonard Bernstein – One hand, one heart

irská lidová – Irish Blessing

Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, Jan Werich – David a Goliáš, Svítá, Život je jen náhoda

myjennekdy-pred-hospicem

myjennekdy-v-cajovne

 

 

myjennekdy

 

Potápění se žraloky?

Díky panu Jaroslavu Kočárkovi, jsme se ocitli v souostroví Jardines dela Reina ( Královniny zahrady), které se nachází jižně od ostrova Kuba.  Pan Kočárek, coby potápěč profík nám ukázal, jak se dá dovádět se žraloky a promítl nám krásné ukázky z potápění v Karibském moři. Svým poutavým vyprávěním nám přiblížil i kubánskou architekturu a místní všední život.

Děkujeme!

Tým Hospice sv. Zdislavy

img_0716

img_0717

img_0721

 

zraloci

Romeo a Julie

Vrchní sestřička Domácího hospice Janinka přinesla v papírové krabici, útočišti to zcela nedůstojném, bažantí párek, pocházející z Benátek nad Jizerou. Mladá milenecká dvojice dostala k užívání krásný domek v zahradě, aby mohla, bez ohledu na historii, naplnit svůj příběh lásky. Jaký bude jednou Romeo krasavec vidíte níže na fotografii. Snad Julii upoutá. Pevně věříme, že obyvatelé hospice i návštěvníci nezažijí žádné milostné drama a budou mít ze živých tvorů v zahradě radost.

janicka

romeo-a-julie

svoboda

bazant

voliera

Den otevřených dveří je za námi

27.3. proběhl „Den otevřených dveří v Hospici sv. Zdislavy“.

Přivítali jsme primátora Jablonce nad Nisou Petra Beitla, starostu Města Hrádek nad Nisou Josefa Horinku, místostarostu z MÚ Tanvald Antonína Bělonožníka a místostarostku Hanu Preislerovou, podívat se přišla také celá směna zaměstnanců Jedličkova ústavu,  studenti z Podještědského gymnázia, paní Milena Trousílková z chirurgie KNL  i mnoho soukromých osob.

Věříme, že všichni odešli s balíčkem potřebných informací a dojmů. Děkujeme za návštěvu a budeme se těšit příště nashledanou.

Tým Hospice sv. Zdislavy

Den otevřených dveří

Koncert na podporu hospice v Kostele sv. Vavřince v Jezvém

Dne 25.3.2017  se uskutečnil koncert na podporu sbírky Hospic sobě, který pořádala římskokatolická farnost v Jezvé spolu s obcí Stružnice v Kostele Svatého Vavřince. Účinkoval Kytlický chrámový sbor a soubor Lusatian Grass.  Nad akcí převzala záštitu statutární náměstkyně hejtmana paní JitkaVolfová. Děkujeme všem, kdo přispěli do hospicové pokladničky. Celkem jsme předali na účet veřejné sbírky 11 900Kč.

Děkujeme všem, kdo ke zdaru akce přispěli jakoukoli pomocí – účinkujícím, panu Petru Zahrádkovi, který celou akci organizoval a starostovi obce Stružnice ing. Mečířovi za vstřícnou spolupráci.

Tým Hospice sv. Zdislavy

k2

k3

20170325_145044_resized

market
pan Zahrádka

 

20170325_140258_resized

 

V Hamru na Jezeře zpívali pro hospic…

V sobotu  25.3.2017  na Obecním úřadu v Hamru na Jezeře v sále budovy úřadu vystoupil Komorní smíšený pěvecký sbor CANZONETTA pod vedením sbormistra Radomíra Starého. Součástí bylo i vystoupení hostů Martiny Vítkové a Alexandry Ptáčkové v pořadu Kontrasty. Vstupné na vystoupení bylo pro všechny DOBROVOLNÉ a výtěžek 2 800Kč byl odeslán na provoz Hospice sv. Zdislavy.

Děkujeme!

Tým Hospice sv. Zdislavy

 

Zpěv, čtení, tanec a hudba – přinášíte do hospice radost – děkujeme!

Lidská sounáležitost, sdílení a touha potěšit – to mají společné ti, kteří v sobě nachází čas a prostor pro obyvatele našeho hospice. Přinášíte připomenutí, že za hospicovými zdmi stále běží život – v tom správném a spravedlivém rytmu pro každého z nás. Přinášíte také příležitost dotknout se příběhů, vzpomínek a zážitků, které třeba spaly hluboko v nás… Děkujeme, že přicházíte.

12821400_487950391407822_2245606956701379233_n

Tohle jste si pro nás připravili v březnu:

Tomáš Michal zazpíval písně své vlastní tvorby a z repertoáru z dílny Karla Kryla.

zpiv

Krajská vědecká knihovna v Liberci vyslala do hospice Míšu Valterovou a Jarmilku Mejstříkovou. Poslechli jsme si příběhy Karla Čapka.

knih1

knih2

 

Skupina Divokej Ir přitančila tentokrát v rytmu stepu. Někteří z nás se nenechali zahanbit a připojili se.

img_0577

img_0586

img_0587

 

Přišly děti! Tentokrát jsme přivítali děti z MŠ Hvězdička, které přivedla paní učitelka Kamarádková. Děti zazpívaly a zatančily jarní taneček.

img_0652

img_0653

img_0665

 

Děkujeme Nadačnímu fondu AVAST, který již počtvrté pomáhá zajistit finanční pomoc v rámci projektu „Podpora týmu zdravotních sester a lékařů domácího hospice.“   

Nadační příspěvek ve výši 450 000 Kč pokryje část mzdových nákladů zdravotních sester a lékařů domácího hospice pro rok 2016-2017.

avast-foundation-cz-logo-white

www.avast.com/­cs-cz/­foundation

Děkujeme Nadaci člověk člověku, která v tomto projektu pomáhá již popáté. Nadační příspěvek pro rok 2017 na podporu mezd zdravotních sester činí 100 000Kč.

člověk čl.
www.nadaceclovekcloveku.cz

Děkujeme Nadačnímu  fondu J&T, který se se svou finanční pomocí připojuje již potřetí. Nadační příspěvek činí 100.000,- Kč, taktéž na projekt Mzdy zdravotních sester a lékařů pro r. 2017.

logo jt

Nadační fond J&T

V řadách našich dárců se najdou tací, kteří dobře ví, kde nás bota tlačí a opakovaně pomáhají tam, kde se nám i přes vlastní finanční tvořivost nedostává. Lidé z NF AVAST, NF  J&T i z Nadace člověk člověku, patří mezi ně a nám nezbývá než věřit a přát, ať se nadacím i jejich zřizovatelům dobře daří, aby mohli podporovat vybrané projekty i nadále.

Děkujeme!

sedmikraska

 

Do šestice všeho dobrého…

Domácí hospic dostal novou posilu v podobě osobního auta. Když šestku potkáte na silnici, za volantem bude sedět sestřička Jitka a bude spěchat za svými ovečkami do jejich domovů. Tak buďte na jarních cestách opatrní a usmějte se!

Koukněte, jak se korunky na auto sešly:

Celkem Toyota Aygo 1.05 M/TX- COOL  254 300 Kč

Projekt ČSOB pomáhá regionům 62 750 Kč

Lesy ČR 50 000 Kč

Knorr Bremse , s.r.o. 20 000 Kč

Magna Exteriors Bohemia s.r.o. 27 617 Kč

Biskupství litoměřické 49 533 Kč

Česká spořitelna 40 000 Kč

Ostatní dárci 4  400 Kč

.

Děkujeme všem štědrým dárcům!

img_0556

img_0557

 

 

Cena Floccus pro Táňu Janouškovou

Odvahu pomoci druhým ocenila již potřetí Cena Floccus Nadace České spořitelny.
Drtivá většina laureátů by asi nesouhlasila s tím, že jsou výjimeční, ale oni jsou. A právě takové inspirativní vzory chce Cena Floccus vyzdvihnout, protože takové lidi Česko potřebuje: odvážné, odhodlané, přesvědčené a přesvědčivé. Jsou to lidé, kteří nehledí na to, zda jim jejich činnost vynese popularitu, prostě dělají správnou věc…

Během slavnostního udělování ocenění, které v sobotu 21. ledna pořádala nadace ve vysočanské O2 areně, převzalo 5 organizací a 3 jednotlivci Cenu Floccus za svou dlouholetou pomoc lidem na okraji společnosti.

Cenu pro jednotlivce získala také naše paní ředitelka Táňa Janoušková.
Více zde: http://www.nadacecs.cz/floccus

Zpíváme v hospici s harmonikou

Jedno úplně obyčejné páteční únorové odpoledne se čajovnou rozezněly tóny harmoniky a líbezné melodie lidových písní z Čech a Moravy. Znáte je také, např. Škoda lásky, Cikánko ty krásná, Ta naše písnička česká, Hledám galánečku, Kominíček…

Zpívali všichni, vždyť to byly písničky mládí mnoha obyvatel žijících v našem hospici. V mnoha srdcích rozezněly krásnou vzpomínku.

Děkujeme ze srdce za  všechny u nás v hospici panu Vladimírovi Lehotaiovi z LÁĎA BENDU.

IMG_0561

Vladimír Lehotai

IMG_0567

 

2016

Vánoční setkání dobrovolníků

Naši dobrovolníci si v  prosinci také společně poseděli a zazpívali vánoční koledy s Mírou Horáčkem. Děkujeme Ingrid Láskové za 56 náramků, které nám věnovala k obdarování. Každý dobrovolník také dostal mýdlovou sněhovou vločku z dílny paní ředitelky.

 

IMG_0176

IMG_0182

IMG_0187

My jsme vám přišly zazpívat…

Děkujeme dětem z Mateřské školky Klášterní a jejich tetám, které je za námi doprovodily, aby potěšily naše klienty.  Děti přinesly do hospice radostnou nevinnost a bezprostřednost, tak jak to umí – jen děti.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jak jsme se veselili na vánoce

Pojďte se s námi ještě vrátit na skok do minulého roku. Abychom se s ním pěkně rozloučili, sešli jsme se na vánoční besídce. Jako každý rok paní ředitelka v utajení navařila mýdla a připravily se balíčky – dárečky, se kterými nám letos pomohla firma SEVEROCHEMA, která darovala 100 kousků kosmetiky Seacare – šampon a sprchový gel. To se hodí!  Děkujeme. Je to krása chystat dárečky pro druhé…

Domácí hospic vyslal pracovní četu, která nachystala pohoštění. Děkujeme Janovi Vaňkovi (syn paní Vaňkové, která u nás v hospici dožila své poslední dny), který přispěl 3 tisíci na zakoupení toho, co máme všichni rádi.

Paní ředitelka všem poděkovala za práci, úvahu o tom, jak rok 2016 šel, připojila vrchní sestřička Jana Vohlídalová, Vedoucí odlehčovací služby Marie Rissová a naši věrní souputníci ze správní rady Milan Matura a Pavel Riss.

Bylo to krásné a bylo toho dost. Děkujeme za všechno.

d+írky jako p+Öekvapen+ş
S dárečky mohli pomáhat jen někteří… 
ove¦Źky zabalen+ę
Ovečka ve firemní barvě… 
kosmetika od fy Severochemy s m+Żdlem
Kosmetika od Severochemy
chyst+ín+ş d+írk+»
Balící hospicová služba 
d+írky komplet
Štědré a veselé vánoce 
chyst+ín+ş dobrot
Domácí hospic jede! 

dobroty

Jana
Hospicový dort má svou 1. svíčku! V rukách povolaných Janičky Vohlídalové… 
Marie Rissov+í
Takhle Majku Rissovou známe… 
pln+í ¦Źajovna
To nás je! 
T+í+ła +¦vodn+ş slovo
Díky všem za práci a za nasazení, za pomocnou ruku a vlídný úsměv… 
¦îesk+í L+şpa
Děvčata z České Lípy 
Alenka
Kája Těmín a naše Alenka… 
dom+íc+ş hospic
Domácí hospic 
Riss
Pavel Riss 
kytarov+Ż koutek
Kytarový koutek s Jirkou Leimerem

 

My tři králové jdeme k vám…

My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám… poprvé v Hospici sv. Zdislavy.

IMG_0516

Jana vítá tři krále

úsměv i na tvářích personálu

zpívání na pokoji klienta

Nadace Kooperativa o vánocích naděluje…

Cenu Günter Geyer Award  za dobrovolnickou činnost vyhlašuje každoročně hlavní akcionář VIG – Wiener Städstische Versicherungsverein. V letošním roce ji získala  naše dobrovolnice –  regionální ředitelka liberecké Kooperativy Jiřina Mikulecká, která se stará o Klub přátel hospice a potkáte se s ní na mnoha našich akcích.

Ocenění Günter Geyer Award  – pro sociální odpovědnost je určeno všem zaměstnancům , kteří ve svém volném čase prokázali mimořádnou společenskou angažovanost a nezištně pomáhají neziskovým či sociálním organizacím nebo pomáhají lidem, kteří jsou na pomoci druhých závislí. Ocenění Jiřince u nás v hospici předala ředitelka Nadace Kooperativa Mgr. Petra Vaňoučková.  A přinesla také šek na 50 000 Kč pro náš hospic.

Jiřince i Nadaci Kooperativa patří náš veliký dík.

A co Jiřinku Mikuleckou přivedlo ke spolupráci s Hospicem sv. Zdislavy? (zdroj z informačního měsíčníku Kooperativy)

„Prvotním impulzem byla moje osobní zkušenost. Před čtyřmi lety jsem se starala o těžce nemocnou maminku a jejím přáním bylo zemřít doma. Při jejím odchodu mi pomáhali pracovníci terénní služby hospicové péče a tato zkušenost byla pro mě tak silným zážitkem, že jsem začala hledat možnost, jak já sama mohu pomoci. Do té doby jsem vůbec nevěděla , co to vlastně hospicová péče je a jak funguje, měla jsem velice mlhavé a hlavně zkreslené představy. Dnes už vím, že je to velice důležitá a záslužná činnost, která pomáhá nejen umírajícím lidem, ale také těm lidem okolo, pozůstalým“.

Nadace Kooperativa
zleva:Mgr. Petra Vaňoučková – ředitelka Nadace pojišťovny Kooperativa, Jiřinka Mikulecká, ředitelka Táňa Janoušková, JUDr. Hana Machačová – členka představenstva 

Zpívání v hospici

Přátelská setkání sebou často nesou vzájemnou inspiraci a nápady. Jeden takový nápad připlul do hlavy Tomáši Novému, členu Klubu přátel hospice. Tomáš je členem pěveckého sboru Českobratrské církve evangelické. Rozhodl se spolu se svými kolegy přinést trochu vánoční atmosféry do našeho hospice. A tak 13. prosince čajovnou zazněly – francouzská koleda“ Betlémskými pastvinami“ i baskická koleda “ Ó Betléme“, skladby J. S. Bacha „Zde u tvých jeslí, Jak líbezně zní, Jdu se poklonit k jeslím tvým“ a další překrásné písně.

Pan farář Filip Susa nám krátkou meditací přiblížil Betlém nejen jako nehostinný chlév, ale také vzácné místo, kde Světlo přišlo k nám na zem i do našich srdcí…

Slzičky naše i v očích našich klientů vypověděly o dojmech ze setkání své…

obr

 

Když hospicem zněl gospel…

S Matyldou a Tyldou jsme se v hospici nesetkali poprvé. A byl to opět  zážitek.

Matylda a Tylda je ženský pěvecký sbor, působící při Komunitním středisku Kontakt Liberec, p.o. Soubor, nebo též klub, který tvoří třicet žen důchodového věku (nejstarší člence je 88 let), založila v září 2012 Nina Vaňková. Název souboru Matylda a Tylda byl vybrán podle australské lidové písně Waltzing Matylda, známé jako Hádej, Matyldo v podání zpěváka Karla Hály. Tato píseň se zároveň stala hymnou souboru. Tylda je příjmení dvou hudebníků, trumpetisty a klarinetisty, kteří zpěvačky hudebně doprovázejí a zároveň jsou manžely dvou z nich.

Odborným poradcem sboru je Petr Činčala, vedoucí sboru Gospel Choir, působícího při Komunitním centru Generace v Liberci. Pod jeho vedením zařadily zpěvačky do svého repertoáru i některé gospely a jiné křesťanské písně, které zpívají při vystoupeních v různých kostelích, na poutích či adventních koncertech.

Krásnou vzpomínkou na paní Ninu Vaňkovou, která své poslední dny strávila u nás v hospici, byl  koncert Matyldy a Tyldy a černošských studentů z Michagen University. Gospely zněly hospicem, čajovna praskala ve švech. Srdce si rozumí i beze slov…a hudba propojí můstkem cestičku k sobě.

IMG_0220

IMG_0235

IMG_0238

IMG_0265

gospel-JPEG

 

Mejdlíčka cestovala do České Lípy na vánoční trhy

Také letos mohli lidé zakoupením našich mejdlíček podpořit provoz hospicové péče a Rodinných pokojů v České Lípě. Českolipský hospicový tým, Markéta Chýlková, Daniela Sejkorová a Eva Bartůňková, jich prodal 170 kousků.  Do Liberce se nevrátilo ani jedno. Naše paní ředitelka nestačí vyrábět…  Je hezké slyšet, že jsou mejdlíčka na trhu „hledaná“, někomu provoní prádelník, někdo jím obdaruje své blízké. Jak to bývá, někdy jsme k sobě navzájem svedení, jako by setkání bylo předem připraveno, a tak se otevřel i prostor pro vzpomínky s příbuznými našich klientů z Rodinných pokojů v českolipské nemocnici. Děkujeme za vaši podporu.

20161205_132824_resized 20161205_132957_resized 20161205_133023_resized 20161205_135006_resized 20161205_141103_resized

Mikuláš v hospici

Budou vánoce, a tak i do hospice zavítal biskup Mikuláš se svým doprovodem,  krásným andělem (naše sestřička Alenka) a  malými čertíky. Pro všechny klienty přinesli malou pozornost (vánoční hvězdu) ale především na všech tvářích vykouzlili úsměv… vidíte?

Mikuláš 2016_S klientem 1

Mikuláš 2016_S klientem 7

 

Pozvání do Klubu Zdislava

Předvánoční setkání v Klubu Zdislava

Poslední středu v měsíci, jak již je řadu let zvykem, se schází Klub Zdislava pro pozůstalé, dobrovolníky i zaměstnance hospice, kteří ve většině případů spolu prožili chvíle péče o své blízké, a tak si mají co říci a rádi se potkají.

Návštěvníky přivítala mýdlová vůně a připravené formy a barvy na mýdlo. V poklidné atmosféře s vánoční hudbou a občerstvením jsme si s pomocí slečny Moniky zkusili vytvořit to nejoriginálnější mýdlo. Ta poradila, jak se mýdlo připravuje, sama rozehřívala mýdlovou hmotu a podporovala klienty i pracovníky hospice v jejich snažení. Všechna vytvořená mýdla byla jedinečná.

Vytvořili jsme si kouzelnou atmosféru s krásným povídáním a vzpomínáním…

K

K

K

K

K

K

K

K

K

Plavu si ani nevím jak…pomohli jste nám udělat radost!

Před časem, v dubnu, jsme vás oslovili s prosbou, abyste nám pomohli nasbírat korunky na rozptýlení pro obyvatele našeho hospice.
Vzpomínáte?

Díváte se rádi na vodní život v akvárku?  Je to podívání uklidňující, rybičky si plavou, bez ohledu na dění mimo jejich svět a změní svůj rytmus jen když jim nasypete krmení nebo nevhodně zvoleného rybího kamaráda, který si na nich bude chtít pochutnat…
Prolnout se s poklidným prostorem, alespoň na chvíli být volný, bezbolestně pohyblivý – kdo by nechtěl?

Chtěli jsme původně akvárka dvě, ale nakonec jsme usoudili, že jedno stačí. Jak už to u nás bývá, pomoc se opět poskládala. Korunky od vás doplnila Nadace Preciosa o 16 640 Kč a akvárko se skví v plné kráse v naší hospicové čajovně. Stará se o něj náš skvělý Ruda Rieger a rybičkám se pod jeho ochranou daří moc dobře.

Děkujeme všem, kdo přispěl a pomohl tím zpestřit všední chvíle našim klientům i nám.

Tým Hospice sv. Zdislavy

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Děkujeme Městu Česká Lípa

Hospicová péče je specifickou kapitolou služeb, která se dotýká všech cílových skupin v procesu komunitního plánování jednotlivých měst. Naše organizace je poskytovatelem  na území českolipska prostřednictvím 4 Rodinných pokojů, které jsou součástí oddělení Následné péče v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa, a.s. V návaznosti na tuto skutečnost jsme v letošním roce uspěli v grantu Města Česká Lípa, který vyhlásila právě na podporu paliativní péče. Odborné sociální poradenství, které díky této podpoře můžeme na českolipsku nabízet. mohou využít všichni lidé, kteří potřebují pomoci se svými umírajícími blízkými.  Finanční prostředky byly využity na mzdové a provozní náklady pracovníků na těchto Rodinných pokojích.

Děkujeme za podporu Městu Česká Lípa a všem jeho zástupcům.

logo lípa

Tým Hospice sv. Zdislavy

Více o našich službách v České Lípě najdete zde zde.

IMG_20160512_134604

markéta RP

 

V čajovně vám uděláme kávu do hrníčků z firmy ADEKOR s.r.o.

Blíží se vánoce a my jsme již dostali dárečky. Firma Adekor s.r.o. nám do hospice darovala krásný porcelán – radost dělá klientům hospice i nám v čajovně i v kuchyňkách na obou patrech.

Podívejte:

WP_20161031_12_09_54_Pro

WP_20161031_12_10_18_Pro

WP_20161031_12_10_44_Pro

adekor

http://www.adekor-bohemia.com/

Křeslo pro hosta V. RNDr. Michal Hron

V úterý 22. listopadu jsme měli čest vyslechnout přednášku předsedy liberecké židovské obce RNDr. Michala Hrona. Pan Hron v přátelské a uvolněné atmosféře vysvětloval pozadí židovských tradic týkajících se smrti a péče o tělo zemřelého. Dozvěděli jsme se například, že na důkaz rovnosti lidí ve smrti se lidé z židovské obce pohřbívají v rakvích z nehoblovaných prken, bez ozdobných prvků a bez poukazu na status člověka za života. Pan Hron se dotkl náboženského pozadí židovské mystiky a vyprávěl nám o cestě duše, kterou po smrti těla čeká roční obhajoba před Bohem s tím, že věřící z obce mohou svými modlitbami posílat „přímluvy“. Aby byl výklad srozumitelný posluchačům, kteří dosud neměli zkušenost s židovskou kulturou, objasňoval pan Hron důležité historické i biblické souvislosti týkající se židovství. Na závěr přednášky pan Hron zodpověděl doplňující dotazy posluchačů. Je pravdou, že nikdo nemůže vědět a vysvětlit přesně, co nás po smrti čeká. Můžeme ale hledat a inspirovat se právě v tradicích našich předků. Tím bylo inspirativní setkání zakončeno.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Vážení přátelé a příznivci hospicové péče,

přijměte pozvání na křeslo pro hosta
22.11.2016 od 16:00 s RNDr. Michalem Hronem
- předsedou Židovské obce v Liberci.
Povídání bude o židovské tradici a rituálech souvisejících se smrtí.

křeslo 11-2016

Kytarový recitál Markéty Lehocké

Na konci listopadu  jsme se v naší hospicové čajovně mohli potěšit kytarovým recitálem Markéty Lehocké, absolventky pražské konzervatoře a učitelky na ZUŠ v Tanvaldě. Koncert nám zprostředkovala Magda Broncová z Nadačního fondu Bronec sport pomáhá. Děkujeme za skvělé kytarové provedení klasických děl od Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha, ale také za vánoční koledy a lidové písně z tradičních zpěvníků, které se našim klientům moc líbily.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

 

Setkání Klubu přátel říjen 2016

Druhé setkání Klubu přátel probíhalo opět v přátelském duchu porozumění a radosti ze setkání. Děkujeme všem dobrým duším za přípravu občerstvení a všem zúčastněným za jejich čas, který se rozhodli věnovat hospicové tématice.

Přidáte se? Dobrých přátel není nikdy dost…

Jak se stát členem Klubu přátel hospice
a fotografie ze všech setkání naleznete zde:

Klub přátel Hospice sv. Zdislavy

klub přátel sv2-upraveno (2)

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

 

Oznámení o změně sídla organizace

Vážení, věnujte pozornost této informaci:

oznámení o změně sídla

budova-hlavní0

Kdo mohl, tančil s Divokým IREM

Měli jsme v hospici kulturu. Navštívila nás taneční skupina Divokej IR s tradičními  irskými tanci a předvedla i step. Návštěvníci čajovny a dobrovolníci měli příležitost se jednoduchý irský taneček také naučit.

http://divokejir.com/

 

WP_20161011_16_23_52_Pro

WP_20161011_16_25_44_Pro

 

Děkujeme Miss Liberecký kraj

V jeden dubnový den se v sále libereckého Domu kultury uskutečnilo finále soutěže krásy Miss Liberecký kraj 2016. Nějak se nám příspěvek zatoulal, ale byla by škoda, aby zapadl… Kromě úžasných choreografií, tanečních, hudebních a kouzelnických vystoupení byly korunovány nejkrásnější dívky Libereckého kraje.

miss

Po skončení finálového večera následoval korunovační ples v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev Liberec, kde se mimo jiné dražily skleněné předměty, které dívky vlastnoručně vyrobily ve sklářské huti novoborské vyšší odborné školy. Tato dražba pomohla získat finanční prostředky pro náš hospic. Celkem se vybralo neuvěřitelných 51.000 Kč.

Děkujeme přírodě, která dívkám nadělila krásu, dívkám za vyrobené skleněné výrobky a lidem, kteří si je zakoupili, aby nás podpořili…

Tým Hospice sv. Zdislavy

13906798_822903517810417_8792800983730548422_n

Den otevřených dveří 25.10.2016 od 9:00 – 18:00 hodin

Přišli jste za námi a my jsme za to rádi. Navzájem jsme si mohli předat to, co bylo potřeba, zodpověděli jsme vaše otázky, prohlédli jste si hospic.
Zvláštní poděkování náleží Ingrid Láskové, naší spřízněné duši, která nám napekla luxusní zákusky. Bez nich by to nebylo ono! Končili jsme s posledními hosty až kolem sedmé hodiny s pocitem, že vše co mělo být řečeno se řeklo, co mělo být viděno se vidělo a že se těšíme na další rok.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Pracovnice Pečovatelské služby z Českého Dubu
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Klárka Vodičková – koordinátor dobrovolníků
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
zleva naše dobrovolnice p. Zilmundová s delegací z České spořitelny

 

 

 

Den2016

Královské obdarování

KAREL-1-version1-afoto

 

Během oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. převzal v Karolinu 13. května 2016 velkovévoda Jindřich Lucemburský mezinárodní Cenu Karla IV., která byla letos obnovena po 14 letech.

Jako laureát ocenění, které společně udělují Univerzita Karlova a hlavní město Praha, byl vybrán mimo jiné proto, aby při 700. výročí narození Karla IV. připomněl historické vazby mezi Českem a Lucemburskem. Toto prestižní ocenění je udělováno osobnostem, které svým kulturním, vědeckým či politickým dílem dosáhly evropského významu a přispěly k pozitivnímu směřování současné civilizace.

karel1

Součástí Mezinárodní ceny Karla IV. je i finanční dar v hodnotě 10 tisíc eur, který velkovévodovi Jindřichu I. Lucemburskému předal předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Velkovévoda se rozhodl věnovat dar na sociální a humanitární projekty a my jsme byli obdarování 2500 EUR.

Děkujeme srdečně všem, kdo se na tomto projektu podílí.

Více o projektu:

http://www.karel700.cuni.cz/KAREL-25.html

 

Děkujeme Nadaci Agrofert

nadace agrofert
www.nadace-agrofert.cz

 

Do galerie našich dárců přispěl nový člen.

Uspěli jsme v grantu, který Nadace Agrofert vyhlásila na podporu domácí hospicové péče pro děti a dospělé v roce 2016 a navíc jsme byli obdarováni 200 000 Kč na provozní a mzdové náklady na hospicovou péči.

Děkujeme za příležitost.

Tým Hospice sv. Zdislavy

13935094_1384959561533394_5541130984890786233_n

Běhá celé Rádlo – benefiční běh

rádlo

Z dobrého nápadu paní Evy Rydval, ředitelky MŠ z Rádla, se zrodila tradice, díky které mohou lidé pomáhat potřebným a ještě se dobře pobavit. Takováto setkání přitáhnou k sobě lidi podobného naladění a hodnot, a to je zase zárukou milé a radostné atmosféry, pohlazení v našem uspěchaném světě …

Z letošního čtvrtého ročníku charitativní akce „Běhá celé Rádlo“ pomohou vybrané peníze za startovné  lidem s poškozením míchy – půjdou na konto Centra Paraple a také našemu Hospici svaté Zdislavy. Do naší hospicové pokladničky přibylo 10 500 Kč.  Za naši organizaci se dostavila Albína Horáková, která v hospici pečuje o naše dárce a akce tohoto druhu i jiné…

DSC_1794
Albína Horáková a Eva Rydval – pod tričkem jim bouchá srdíčko stejnou písničku…

Děkujeme ze srdce organizátorům,

běžcům malým i velkým a všem,

kdo tuto akci podpořili.

Tým Hospice sv. Zdislavy

13912772_1384959451533405_7176517851714946720_n

 

 

Na Milířích bylo živo

U stánku na Milířích bylo živo celé sobotní odpoledne. Na start symbolické stometrové  tratě se postavili malí i velcí, příchozí i domácí, také cyklisté, kteří se u stánku zastavili na občerstvení.

„Nevynechala jsem ani jeden ročník. Bydlím na Rádle a myslím, že uběhnout ten symbolický kousek nikomu neublíží. A hlavně každý tak pomůže dobré věci. Jsem ráda, že peníze jdou právě na hospic a také na Paraple,“ uvedla Jana Šrámková, redaktorka České televize.

„Určitě půjdu příkladem a poběžím taky,“ řekl před zahájením akce starosta Rádla Miroslav Šikola. Připomenul, že v loňském roce se zúčastnilo kolem dvou set běžců.

„Letos běželo 238 závodníků,“ připomenula Eva Rydval.

Zdroj: http://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/v-radle-letos-vybehali-dvacet-tisic-20160913.html

DSC_1692

DSC_1746

DSC_1755

DSC_1768

DSC_1858

 

Pocta hejtmana Libereckého kraje

Devíti osobnostem rozdal v Den české státnosti, 28. září, hejtman Libereckého kraje Martin Půta významné ocenění. 

Poctu hejtmana získali významný pedagog, vědec a rodák z Libereckého kraje František Fediuk, ředitelka kamenného hospice Libereckého kraje Taťána Janoušková, dále žena, která přežila holocaust Marta Kottová, lékařka bývalá primářka Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou Blanka Šinkorová, skautský spisovatel a překladatel Miloš Zapletal a také Miroslav Kučera, který stojí za záchranou zámku Svijany.V letošním roce veřejnost na udělení Pocty hejtmana nominovala celkem 27 kandidátů, finální šesti vybírala odborná porota.(Zdroj: Liberecký kraj)táňaosob1osob2osob3

Setkání s kolegy z Hospice Siloah z Německa

V roce 2014 jsme navázali přátelský kontakt s kolegy z Německého hospice Christliches Hospiz Ostsachsen, Stationäres Hospiz Siloah. Přečíst si o tom je možné  zde.

Dne 14.9.2016 jsme naše přátele přivítali podruhé. Přijeli se podívat především na lůžkový hospic. Ekonoma Stephana Wilinského, sociální pracovnici a vrchního lékaře René Rixratha, doprovázela skupina našich pracovníků  a s tlumočením pomáhal pan Pavel Riss, člen správní rady. Posezení v čajovně, kde probíhal přátelský rozhovor, vystřídala prohlídka lůžkového hospice, zahrady i půjčovny pomůcek a zázemí pro terénní hospic. Obě dvě strany byly obohaceny informacemi z oboru, zajímavé bylo porovnáním systému paliativní péče, která funguje v Německu ve vztahu k systému péče v ČR.

V návaznosti na to jsme pozváni na říjnové Paliativní dny do Ostsächsischen Hospice, konané 21.10.2016. Jde o setkání pracovníků hospicové péče, probíhající formou workshopů, jejichž hlavním pojítkem je téma strachu.

Těšíme se na další obohacující a inspirativní setkání.

DSCN2599

DSCN2600

DSCN2601

DSCN2602

DSCN2603

DSCN2608

DSCN2610

DSCN2618

DSCN2619

 

Křeslo pro hosta IV. – kpt. Petr Šabaka

Motivem pro službu vojenských kaplanů je parafráze zásadní věty z dokumentu katolické církve Radost a naděje, která říká:

„Radosti a starosti vojáka jsou radosti

a starosti vojenského kaplana.“

V Křesle pro hosta jsme uvítali našeho čtvrtého hosta kpt. Petra Šabaku, vojenského kaplana 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

Vojenští kaplani jsou duchovní, které do jejich služby vysílají společně všechny křesťanské církve sdružené v Ekumenické radě církví a v České biskupské konferenci, aby ve vojenském prostředí sloužili všem, kteří o pomoc požádají.

Od obnovení duchovní služby v naší armádě v roce 1998 prošlo službou vojenského kaplana již 40 vojenských kaplanů z devíti křesťanských církví. V současné době slouží v Ozbrojených silách ČR 31 vojenských kaplanů a 1 vojenská kaplanka z osmi křesťanských církví.

Ve službě duchovních v armádě se tedy nejedná o misijní hlásání víry – kaplan nikdy nemluví o věcech víry jako první; nejedná se ani o jakési moralizování a napomínání – základem pro kaplana je úcta ke svobodě každého jednotlivce, ale jde především o službu naslouchání, o službu spoluprožívání pracovních i osobních radostí i těžkostí v úctě k osobnímu tajemství každého, kdo se kaplanovi svěří.

S „padrem“ jsme strávili společný čas povídáním o poslání vojenského kaplana, o jeho roli a přijetí v Armádě ČR, o jeho misi v Afgánistánu,o působení žen v armádě, o jeho učitelských aktivitách…

Děkujeme za milé setkání a společné chvíle. Díky bohaté diskuzi se setkání protáhlo až do večerních hodin. Nikdo z přítomných ale takto stráveného odpoledne nelitoval

Více zde:

http://www.kaplani.army.cz/vojensti-kaplani

kaplan1

kaplan2

 

Milí přátelé a naši hospicoví příznivci,

přijměte naše pozvání na další setkání s osobností,

která nás může oslovit a inspirovat svým pohledem na život …

Tentokrát do Křesla pro hosta usedne

kpt. Petr Šabaka

š1

 Přijďte mezi nás

ve čtvrtek 29. 9. od 16:00 hodin

do čajovny lůžkového Hospice sv. Zdislavy v Liberci.

Těšíme se na Vás!

 

kpt. Petr Šabaka S.T.B.

- vojenský kaplan 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec

- narozen dne 1.8.1978 v Hradci Králové

- od roku 2005 knězem Římskokatolické církve

Služba v Ozbrojených silách ČR:

- kaplan Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy v Moravské Třebové

- kaplan 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Liberec

- kaplan 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec

Zahraniční operace:

srpen – prosinec 2008 - Polní nemocnice (Afghánistán)

13.9.2016

Jaroslav Svěcený přivezl do hospice své sny o strunách…

Nedělní den jako stvořený pro snění a odpočinek. Jsme tak dobře namíchaní, my lidé, že někteří z nás rádi těší svým projevem druhé a jiní zase tuto nabídku umí krásně ocenit a přijmout a ještě tím prospět někomu druhému… Síly a energie se přelévají a všem je dobře. To snad ani nemohl vymyslet člověk…

Potřebu skrze sebe nechat mluvit hudbu, zvuky, tóny má i Jaroslav Svěcený. Jen se podívejte na fotografii, vy, kteří jste nemohli přijít k nám a zažít to. Takhle to asi vypadá, když vás hudba prostoupí, zaplní a vytryskne z vás ven…vezmi si každý co uneseš…otevři srdce a pošli kousek toho krásného jakýmkoliv způsobem dál…

Díky za to, pane Jaroslave Svěcený, že se dokážete pro to nabídnout a oddat se tomu…možná to ani nejde jinak?

svěcený první

Jak předat takový zážitek? Snad jen upřímným lákáním, aby jste si jej příště nenechali ujít, protože věříme, že u nás pana Svěceného i pana Klause opět brzy přivítáme…

A jak jste pomohli?

Prodalo se 141 lístků na sezení + 22 volňásků pro partnery, 14 lístků na stání. Celkový výtěžek po odečtení nákladů za dárky a částečnou propagaci byli 26 379,- Kč (celkově za prodej 30 400,- Kč, 4021,- Kč náklady na dárky, letáčky…).

Děkujeme Nadaci Preciosa, která vlastně za to může, že struny houslí a kytary zněly okolo hospice…a také zařídila tisk letáků, propagaci ve všech pobočkách Preciosa a.s. a v neposlední řadě i celou řadu spotů v RCL.

Díky patří i DPML, která nám zdarma vyvěsila letáčky v tramvajích a MHD.

Děkujeme všem, kteří koncert propagovali a pomáhali, jak mohli.

Děkujeme všem, kdo nás zakoupením vstupenky podpořili.

U pokladny si bylo možné zakoupit anděly z veřejné sbírky Křišťálové tvoření Nadace Preciosa a vybralo se tím na naše akvárium 6400,- Kč. Takže rybky již brzy poplavou…

svěc1
pan Jaroslav Svěcený 
DSCN2513
Vedoucí poradny Zdislava Gabriela Filipová prodává vstupenky, žluté tričko Miládka Jiřimská z Domácího hospice…

svěc2

DSCN2518

DSCN2530
Paní ředitelka měla příležitost poděkovat všem, kteří nás jakýmkoliv způsobem při této akci podpořili a také všem pracovníkům hospice, bez kterých by to prostě nešlo… 
DSCN2533
Ing. Ivo Schötta (ředitel Nadace Preciosa) řekl jednu hezkou myšlenku – když někdy lidé nemohou za kulturou, kultura musí za nimi…
DSCN2553
houslový virtuos Jaroslav Svěcený a kytarový doprovod Miloslav Klaus

 

DSCN2561
Já ti skrze sebe dávám, vezmi si a pošli to dál…
DSCN2570
Veliký respekt a ocenění… 
DSCN2576
Paní ředitelka, pan Svěcený a Albína Horáková, bez které by to tedy už vůbec nešlo… 
DSCN2585
Díky, oběma… 
DSCN2588
Klárka Altová s dcerkou, neutuchající studnice nápadů, energie a pohybu na mnoha úrovních…
DSCN2589
Jitka Janatová – zdravotní sestra z domácího hospice s maminkou
DSCN2590
Simonka Hrubá – naše dobrovolnice v čajovně s maminkou
DSCN2593
Naše vrchní sestřička lůžkového hospice Jana Vohlídalová s dcerkou… 

 

svěcený 3
Křišťálové tvoření Nadace Preciosa

 

svěcený4
Na tyhle housličky si asi pane Svěcený nezahrajete…

13.9.2016

Jak bylo v hospicovém bazárku

Dobrovolníci a nadšenci z domácího hospice věnovali jedno své sobotní dopoledne přípravám k otevření hospicového bazárku. Jako pilné včelky kmitali po schodišti a snášeli donesené věci a hned instalovali do přidělených sekcí (dámské, pánské, dětské oblečení, domácí potřeby, knihy a hračky)a. A pak již nezbývalo než objevovat poklady… Některé věci prostě nutně potřebujete mít!

Celkový výtěžek akce byl 12 808,- Kč.

Děkujeme všem, kteří přispěli a přinesli vzácnosti ze svých domácností, půd a jiných zákoutí. I knih bylo mnoho. Ty, co se neprodaly, odvezeme jako dar do knihovny, kde je vytřídí. Ty, které  nemají v knižním fondu, zařadí a když bude nějaká stejná a knihovna bude mít ve fondu potrhanou, tak ji vymění a zbytek se za symbolickou cenu bude nabízet v knihovně. Výtěžek se použije na nákup nových knih. Oblečení, které se neprodalo, se odvezlo Naděje Jablonec Nad Nisou a Naděje Kateřinky.

Bazárek byl od 9:00 do 12.30 a pak jsme si za odměnu opekli buřty v mobilním ohništi na nádvoří lůžkového hospice.

20160910_092531


20160910_092549

 

20160910_092636

 

20160910_092643

 

20160910_092654

 

20160910_092731

 

20160910_092811

 

20160910_092816

 

 

12.8.2016

Benefice Jaroslava Svěceného pro hospic 11.září 2016

Hudba pomáhá, léčí, spravuje psychiku a dodává pozitivní energii,“
říká Jaroslav Svěcený.

Přijďte se o tom přesvědčit

v neděli 11. září 2016 v 15:00 hodin

na nádvoří Hospice sv. Zdislavy.

Děkujeme za podporu všem,
kteří přijdou podpořit liberecký hospic.

Jaroslav Svěcený_benefiční koncert_plakát_final_na web

 

 

 

8.8.2016

Poskládaná pomoc aneb Hospic má svou galerii dárců

Vstupní prostor hospice zdobí nová galerie, která mohla vzniknout díky pomoci společnosti Geoprint, s.r.o., která nám bezúplatně vytiskla 30 laminátových desek s logy hospicových dárců, firmy Rámování Pellone, která nám darovala rámy a Klárce Altové, která práci dokončila kytováním a stříkáním.

Děkujeme všem zúčastněným za přispění.

Tým Hospice sv. Zdislavy

Preciosa, Biskupství , Spolak, Liga proti rakovině, ČS, A.Raymond, Denso

Lasvi, Nadace člověk člověku, Jablotron, Anaon, Kongregace sester, VDV, Svijany, Umění doprovázet

Agrofert, Weil, Vize, JaT

Ge Money Bank, EPR, Nadace ČS, Nadace Euronisa, Lesy ČR

25.7.2016

Hospicový bazárek 10. září 2016 – připravte se!

Vážení přátelé Hospice sv. Zdislavy,

rádi bychom vás pozvali na 2. ročník bazárku, jehož výtěžek bude použit na podporu hospicové péče v Libereckém kraji.

Kdy?  10. 9. 2016 od 9. hodin

Prodávat se bude nejen oblečení, ale všechny možné poklady z domova a půdy, které už někdo nechce a přesto mohou udělat radost někomu jinému. Pokud nějaké takové poklady doma vypátráte a rozhodnete se je darovat pro dobrou věc, přebereme je od vás:

ve středu 31. 8. mezi 13. a 17.hodinou
v administrativní budově hospice
Zvoňte na fundraising.

Můžeme se též předem domluvit na předávce
na tel. 481 550 326, 733 741 213 nebo 737 230 349.

S přáním pěkných letních dnů tým Hospice sv. Zdislavy

lace. seamless background

16.7.2016

Matylda a Tylda aneb Když babičky koncertují

Cesty osudu jsou vskutku nevyzpytatelné. Většinou až když se ohlédneme můžeme rozpoznat, jak nás naše životní cesta vedla bezpečně k určitému cíli a jak spolu souvisely naše životní okolnosti. Zkrátka – nic není náhoda.

Paní Nina Vaňková před pár lety ve svém snu viděla pěvecký sbor. Vždy toužila zpívat a tak se rozhodla svůj sen zrealizovat. Stala se sbormistryní klubu Matylda a Tylda, působícím při při Komunitním středisku KONTAKT Liberec, p.o. Jeho členky rozhodně nejsou usedlé babičky, ale veselé temperamentní ženy, skrze které je zpíváno tak, že vás to zvedne ze židle… Repertoár si vybírají podle své chuti, zazpívat si s nimi můžete šlágry 60 let i gospely. Chtějí se zkrátka bavit a pobavit i své publikum, což se jim náramně daří. Navštěvují různá zařízení pro seniory, koncertují i na pražských festivalech, poutích, v kostelích a na nejrůznějších např.adventních akcích nebo na liberecké radnici.

Paní Ninu Vaňkovou její cesta přivedla do našeho hospice. Matylda a Tylda přišla zazpívat svojí sbormistryni  i našim ostatním klientům.

A my ze srdce děkujeme za potěšení, které nám všem babičky svým vystoupením způsobily.

20160629_141256

20160629_142804

20160629_144949

 

13.7.2016

Auto pro sestřičky bude!

Děkujeme všem, kdo jste přispěli nebo propagovali náš projekt. Částka 118 Kč rozhodla o našem vítězství a v tomto případě znásobila hromádku peněz o 10 000Kč.

Přispěli jste: 12 750 Kč

grant od ČSOB:  50 000 Kč

 

Děkujeme ČSOB za tento model podpory.  Program „ČSOB pomáhá regionům“ si klade za cíl finančně podpořit realizaci vybraných veřejně prospěšných projektů. Klíčovým cílem programu je přispět k rozvoji udržitelného rozvoje a ke zlepšení kvality života v regionech.

csob-pomaha-regionum-logo

 

Usilujeme o nové auto pro sestřičky do Domácího hospice – pomůžete nám?

Milí přátelé, loni jste s námi soutěžili a podpořili jste tak mzdy sestřiček Domácího hospice. Nyní máme příležitost získat osobní auto, které sestřičky vozí k pacientům domů, aby o ně mohli pečovat.

jana

Potřebujeme nasbírat alespoň 5 000 korun českých, a to minimálně od pěti různých dárců. Příspěvky od ČSOB budou přidělovány na základě dosažených výsledků žadatelů podle pravidla: „čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte“ (tzn. ta organizace, která vybere nejvyšší částku, obdrží 50 000 Kč, druhá nejúspěšnější organizace obdrží 40 000 Kč, třetí organizace získá příspěvek ve výši 35 000 Kč a čtvrtá organizace získá 25 000 Kč).

Pokud se rozhodnete nám pomoci, zde jsou platební údaje:

číslo účtu: 101 7777 101/0300
variabilní symbol: 20160403

Sbírka finančních prostředků od veřejnosti probíhá

od 13. 5. do půlnoci 27. 6. 2016

a na této adrese se můžete podívat na video, které vás může motivovat:

http://www.csobpomaharegionum.cz/projekty/liberecky-kraj/2016021/auto-pro-hospic-sv-zdislavy 

Děkujeme, že jste s námi.

Váš Tým Hospice sv. Zdislavy

 logo čsob

 

 

1.7.2016

Výroční zpráva 2015

Výroční zpráva za rok 2015

     od nás pro vás…

12795535_1584485865208008_8561593842417988112_n

21.6.2016

Křeslo pro hosta – Jan Brázda

V Křesle pro hosta jsme přivítali pana Jana Brázdu. Lucie Nováková, překladatelka a tlumočnice ve svém blogu (www.komplexnimysleni.cz) píše: …“ten první a úplně nejhlubší dojem ze setkání je jakási průzračná nenucenost a upřímná radost, která zasahuje všechny, kteří mají v tu chvíli štěstí být u toho.“

Ano, je to takA obestřeni touto otevřeností, přímostí a opravdovostí jsme s Janem strávili společný čas povídáním o umírání a jeho rituálech tak, jak ho vidí právě budhismus ve všech jeho podobách, o tom, co se děje s tělem umírajícího člověka, o způsobech pohřbívání… o přístupu doprovázejících…o sebevraždách, eutanázii, potratech…

Děkujeme za milé setkání a společné chvíle a za příležitost objevit další dílky puzzle do svých obrázků… znáte to, jak se ve vás někdy cosi přeskládá, ani nevíte co a proč, ale to, co jste třeba předtím jen tušili, najednou prostě víte…? A na chvilku se dostaví klid, než se naše věčně zvědavá mysl začne zase na něco ptát…

Místní mniši – Aleš a Jan Brázdovi – byli oceněni veřejně prospěšným spolkem Anaon v rámci Stromu života/Arbor Vitae

Více zde:

http://www.anaonliberec.cz/fotogalerie/#!

http://www.anaonliberec.cz/products/strom-zivota-zari-jan-a-ales-brazdov/

http://www.anaonliberec.cz/products/co-je-to-strom-zivota/

http://www.komplexnimysleni.cz/cz/inspirace/article/24-jan-a-ales-brazdovi/

 

budhista

Křeslo pro hosta III.

 

více informací na:  https://www.rabten.cz/

 

8.6.2016

Den pro lepší život II.

Charity day DM drogerie Liberec

V hospici býváme často svědky okolností, které se zdají být  nahodile poskládány do něčeho smysluplného, důležitého nebo krásného, co mění  v životech lidí věci k lepšímu. Potřeba pomáhat a sdílet věci spolu přivádí k sobě lidi laskavé, otevřené a o té „nahodilosti“ si my rozhodně myslíme své…

Potřebovali jsme v hospici umýt okna. Paní Svátková, vedoucí liberecké DM drogerie, přijela se svými kolegyňkami, všechny vyzbrojené kbelíky, stěrkami, čistícími prostředky  a rozhodnuté věnovat svůj pracovní den této bohulibé činnosti. Druhý červnový den pak zasvítil hospic čistými okny do světa a volal: „Vidím město krásné, dobrých, všímavých a pracovitých lidí plné, lhostejnosti prosté…“

Děkujeme moc!

1
druhá zleva p. Svátková s kolegyněmi

2

3

5

6

7
buchta „nebe v hubě“ slavila úspěch
8
Milé ženy udělaly nám i sobě den hezčím…

30.5.2016

Amfora kopala pro hospic

Exhibiční zápas hraný na umělce stadionu Slovanu Liberec U Nisy svedl proti sobě Tým Libereckého kraje a Amfora klub Praha…
Pospolu pro dobrou věc týmy Libereckého kraje , Amfory a Hospice sv. Zdislavy: herci, zpěváci, fotbalové kapacity, starostové obcí, hejtman, sportovci a zaměstnanci Krajského úřadu LK nastoupili do přátelského utkání, aby společně podpořili svůj hospic. 

amfora s hospicem a lk

Po úvodním hvizdu Pavlína Jirků a čestném výkopu Heleny Vondráčkové, Leška Semelky a Karla Štědrého se vše zastavilo ve 2. minutě utkání a stadionem se rozhostilo ticho. Tak se vzpomínalo na Františka Jakubce (celý život hrál s č.2), kamaráda a spoluhráče, který za Amforu nastoupil ve 200 zápasech…

Tým Libereckého kraje vedený hejtmanem Martinem Půtou a primátorem Liberce Tiborem Batthyánym měl hru ve své moci a ujal se také vedení brankou legendárního volejbalisty Lubomíra Staňka. Zanedlouho vyrovnal chytrou brankou ze středového kruhu Přemysl Bičovský a do přestávky se trefil ještě Mirek Čamaj. Po přestávkových soutěžích pro děti vlétl domácí tým do druhého poločasu ve velkém stylu a prosadil se znovu Staněk, který v utkání dosáhl dokonce hattricku. Amfora měla naštěstí Olega Sokolova, který byl velmi aktivní a po vstřelené brance ještě na jednu nahrál Michalovi Jiráňovi. Domácí stačili vyrovnat a tak utkání skončilo smírně 4:4.

S výsledkem byli všichni spokojeni. Utkání sledovalo 500 diváků.  Výtěžek ze vstupného i dary od sponzorů získal Hospic sv. Zdislavy, který se pomocí svých 28 jednolůžkových pokojů stará vzorně o své klienty.

Sestava Amfory: M. Michal, M. Pitkin, K. Dobiaš, V. Tittelbach, P. Větrovec, P. Salava, P. Bičovský, V. Patejdl, S. Hložek, M. Čamaj, J. Berger,  A. Andrei, J. Fiala, M. Jiráň, A. Panenka, R. Skamene,  O. Sokolov, V. Hron. Trenér W. Kotas, asistenti Míloslav Kneifl, Antonín König a Jaroslav Strnad. Foto: Jiří Markvart.

Zdroj: web Amfory /lépe bychom to nenapsali…/

Děkujeme všem účastníkům a podporovatelům tohoto benefičního utkání, za jejich snahu a ochotu podpořit naše hospicové aktivity. Děkujeme za ty, kteří jsou na konci svých životních příběhů a ke kterým je tato forma pomoci směřována.

23.5.2016

Andrej Babiš navštívil náš hospic

Při své cestě na Liberecko navštívil náš hospic Andrej Babiš. Naše paní ředitelka jej hospicem provedla a uvítala možnost připomenout našemu hostu skutečnost o lidské smrtelnosti, tak, jak je jejím zvykem. Kdo překročí práh hospice, odkládá také jakoukoli svou životní roli, proto se paradoxně v hospici mnoho lidí cítí velmi svobodně. Snad se nám daří, alespoň zčásti, zbavovat příchozí do hospice strachu a obav při pomyšlení na svou konečnost. Tu nejdůležitější práci, smířit se sám se sebou, musíme nakonec udělat každý sám…

I takováto služba patří do náplně práce ředitele hospice…

babiš 1

babiš 2

23.5.2016

Setkání Klubu přátel Hospice sv. Zdislavy poprvé

A bylo jaro. Všechno kvetlo, sluníčko svítilo a roztahovalo nám pusu do úsměvu … a v hospici se v druhém květnovém týdnu poprvé sešli lidé, které sdružil Klub přátel hospice. Vzájemná poznávání, rozhovory, povídání o tom, jak se hospici a lidem v něm daří, promítnutí snímku o tom, jak se stavělo, předávání pamětních listů a mejdlíček, vyrobených s láskou paní ředitelkou právě pro tuto sváteční příležitost… a po prohlídce zahrady i lůžkové části se hospicoví přátelé rozešli zpátky do svých domovů. Snad se budou těšit na příští, pravděpodobně zářijové setkání? My rozhodně ano.

Děkujeme děvčatům z Domácího hospice za přípravu občerstvení a všem zúčastněným za jejich čas, který se rozhodli věnovat hospicové tématice.

Přidáte se? Dobrých přátel není nikdy dost…
Jak se stát členem Klubu přátel hospice se dočtete zde:

Klub přátel Hospice sv. Zdislavy

klub přátel sv2-upraveno (2)

DSC00568

 

DSC00573

DSC00576

DSC00578

DSC00579

DSC00581

DSC00584

DSC00589

DSC00590

DSC00594

DSC00595

DSC00597

DSC00599

22.5.2016

Den pro lepší život

Charity day Kooperativa

Kooperativa, pojišťovna, a.s. VIG patří mezi firmy, které si uvědomují  svou společenskou odpovědnost a podporují možnost zapojit své zaměstnance na jeden pracovní den v roce do obecně prospěšných prací.  Regionální ředitelka Jiřina Mikulecká s námi již má svou osobní zkušenost. Pečovali jsme o její maminku a jak to někdy bývá, jiskřička přeskočila a Jiřinka se stala naší kolegyní. Stala se dobrovolníkem, organizuje a pečuje o Klub přátel Hospice, a tak byl výběr organizace, kde stráví její tým svůj dobrovolnický den, jasný.

Společně se dohodli pomoci při jarním úklidu zahrady a venkovních prostor. V jedno dubnové úterý se celá naše zahrada hemžila zelenými tričky, které na sebe celá parta oblékla. Dobrou náladu a chuť do práce jim neubralo ani chladné počasí. Nakonec se dílo podařilo a kromě naplánovaných venkovních prací se stihly i přesadit a ošetřit květiny v čajovně.

Tuto aktivitu využili nakonec  nejen zaměstnanci liberecké  kanceláře, ale i někteří ostatní zaměstnanci agentury za aktivní podpory ředitele Agentury Severní Čechy Ing. Romana Kracíka.

Tým Hospice sv. Zdislavy posílá do Kooperativy ještě jednou upřímné poděkování!

kooperativa3

kooperativa2 (2)

kooperativa2 (1)

 

 

16.5.2016

Pomáháte? Pojďte s námi do divadla aneb Jára Cimrman pro hospicové dobrovolníky.

Právě tak nazvala Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče akci, která si klade za cíl poděkovat hospicovým dobrovolníkům.

Snad žádný hospic by se neobešel bez pomoci a přízně svých dobrovolníků. Mnozí z nich pomáhají opravdu aktivně a dlouhodobě. Právě jim chce Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče spolu s předními pražskými divadly říci: Děkujeme.

Asociace nedávno vyzvala jednotlivé hospice, aby nominovaly dobrovolníky, kteří si opravdu zaslouží veřejné poděkování. Z deseti hospiců se sešlo na pětadvacet nominací. Do divadel budou moci vyrazit všichni nominovaní dobrovolníci – a to dokonce s doprovodem.  A do kterých divadel se půjde? Ne do ledajakých! Začalo se v divadle, u jehož zárodku stál největší Čech. Pět dobrovolníků a stejný počet jejich blízkých zhlédlo možná vůbec nejveselejší hru Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Záskok. A to není vše: před představením byla připravena krátká prohlídka zákulisí divadla a setkání s hereckým souborem. To už stojí za cestu do Prahy! Podobný model se bude opakovat i na dalších scénách. Další v pořadí bude návštěva Městských divadel pražských a hra Happy End.  Jako třetí přijde na řadu naše první scéna: Národní divadlo s klasickou hrou Ze života hmyzu. Předcházet opět bude exkurze ve Zlaté kapličce.

Práce hospicových dobrovolníků si velmi váží všichni představitelé tří jmenovaných divadel. Spolupráce, jež se APHPP podařila navázat, by ale nebyla možná bez tří herců jednotlivých scén. Těm patří zvláštní poděkování. Jsou to Miloň Čepelka z Žižkovského divadla Járy Cimrmana, Máša Málková z Městských divadel pražských a Pavla Beretová z Národního divadla. Děkujeme. A teď už vzhůru do divadla.

Upraveno ze zdroje: Rovnováha, Aleš Palán

Z našeho hospice byli nominováni: Miládka Jiřimská, David Wejnar, Blanka Jachurová, Irena Fejtková

cimrman3

cimrman2

cimr
David je naším dobrovolníkem druhý rok. Pomocnou ruku podává nenápadně, ale spolehlivě. Směje se rád a jeho smích zní, jako když se kutálí korálky po schodech…V čajovně vám uvaří čaj nebo kafíčko jedna báseň.

cimrman5

Dobrovolnice Miládka, která pracuje pátým rokem v hospici jako pečovatelka a přitom ještě přikládá ruku k dílu dobrovolně. Úplně nejvíc krásně ji přikládá, když napeče… Umí krásně objímat a téměř pořád má dobrou náladu…

 

 

16.5.2016

Den sociálních služeb v České Lípě

Na dvacet různých poskytovatelů sociálních služeb z celého Libereckého kraje se 12. května sjelo v Penzionu s pečovatelskou službou v České Lípě, aby v rámci Dne sociálních služeb představili svoji nabídku služeb. Zúčastnili jsme se také. Setkání pro odbornou i širokou veřejnost pořádala příspěvková organizace Sociální služby města České Lípy. Děkujeme za pozvání!

IMG_20160512_134604
Starostka města paní Romana Žatecká v rozhovoru s Katkou Tomínovou, která se stará o propojování hospice a obcí kraje a Markétou Chýlkovou, naší styčnou i výkonnou důstojnicí pro Rodinné pokoje v českolipské nemocnici.

IMG_20160512_132011

IMG_20160512_133546

IMG_20160512_134648

IMG_20160512_135642

IMG_20160512_135720

10.5.2016

Amfora bude 29.5.2016 kopat za hospic!

Hospic_Amfora kope za hospic_re_fin

Milí příznivci hospicové péče,

udělejte si čas 29. května v 10:30 hodin – po fotbalovém trávníku budou běhat hvězdy, které znáte z televize a koncertních pódií. To je totiž AMFORA – amatérská fotbalová rarita.

logo Amfora

www.amfora.cz

Diskžokej Petr Salava založil tento klub před 40 lety :  Vzniklo to vlastně jako náhoda,“ přiznává. „Tvrdím, že to bylo spíše vabank. Hrál jsem fotbal závodně a zjistil, že ze mě světová jednička nebude.“ Přesto se toužil dostat na slavné stadiony. A tak se probudil manažer. „Když jsem dojednal první zápas, neměl jsem mužstvo snů vůbec sestavené. Začal jsem ho dávat dohromady po vzoru filmu Sedm statečných.“
V týmu Amfory si jistě každý najdeme někoho, koho rádi uvidíme ve fotbalovém dresu v zápalu hry. Helenku Vondráčkovou v kopačkách si ale docela dobře umíme představit!

plakátek ke stažení zde:   Amfora kope za hospic

Záštitu nad benefičním fotbalovým utkáním převzal hetman LK Martin Půta. Slavnostní výkop provede Helena Vondráčková. Takže kdo chcete podpořit Hospic sv. Zdislavy  přitom se dobře pobavit, přijďte 29. května v 10:30 na liberecký  FC Slovan – Stadion u Nisy.

Těšíme se na setkání s vámi všemi!

Tým Hospice sv. Zdislavy

 

 

 

 

10.5.2016

Děkujeme Libereckému Kraji

Liberecký kraj nás v tomto roce podpořil ze svého rozpočtu částkou 99 000 Kč.  Tyto finanční prostředky jsme využili na spolufinancování osobních nákladů pečovatelů a pracovníků v Poradně Zdislava vzniklých od 1. 1. 2016 do 30. 4. 2016.

Děkujeme za partnerství.

Tým Hospice sv. Zdislavy

kraj-lbc.cz/

lk

 

 

21.4.2016

Pro dobrovolníky máme stále otevřeno…

Když k obyvatelům našeho hospice zavítá návštěva, nemusí trávit čas pouze na pokoji, ale mohou kterýkoli den od 14:00 do 17:00 hodin společně strávit hezké chvíle v čajovně. Klienti, kteří přijdou sami, jsou rádi za společnost jiných lidí – dobrovolníků, kteří jim mohou pomoci zpestřit dlouhou chvíli, popovídat si, přijít na jiné myšlenky.

Na naši výzvu se již někteří dobrovolníci přihlásili a my za jejich nezištnou pomoc ze srdce děkujeme.      

Páteční odpolední čajovnou zazněly písničky manželů Horáčkových (Mgr. Michaela Horáčková, Ing. Miroslav Horáček) a snažili se zpříjemnit páteční odpoledne našim klientům.

Již po třetí nám Henry Grossmann přinesl dort na pohoštění do nedělní čajovny.

IMG_20160415_142846  IMG_20160415_144055    IMG_20160415_144344IMG_20160415_133328

Milí dobrovolníci, potřebujeme vás:

  • na recepci
  • v kavárně
  • na zahradě

kaf.č.

Podrobné informace podá ve všední dny:

Kontakt: Albína Horáková  737 230 349

Máte-li chuť občas se zabývat některou z těchto činností, baví vás např. péci palačinky, těší vás hostit návštěvníky kavárny, pečovat o založenou zahradu nebo se po zaškolení budete rádi věnovat návštěvníkům lůžkového hospice na recepci, neváhejte a ozvěte se nám!

Tým Hospice sv. Zdislavy

17.4.2016

Poděkování do České Lípy

Poděkování Bartošová

 

Poděkování a pozdrav od nás letí do České Lípy…

nezabudka-mociarna

29.4.2016

Křeslo pro hosta  - Míla Lukášová

28. 4. 2016 se v čajovně lůžkového hospice uskutečnilo již v pořadí druhé „Křeslo pro hosta“ a tentokrát naše pozvání přijala paní Míla Lukášová.

Původně vystudovaná akademická sochařka je obdařená silným sociálním cítěním. Jejím hnacím motorem je touha po duchovním naplnění a potřebě pomáhat druhým. Pořádá své vlastní kurzy zaměřené zejména na regresní terapii. Jejich smyslem není jenom vychovávat nové terapeuty, ale především hluboké poznání sebe sama a z toho vyplývající transformace vědomí. Velmi intenzivně se věnuje také individuálnímu poradenství a terapeutické praxi. Prožili jsme společně velice milé, ale hlavně zajímavé odpoledne. Její vyprávění vzbudilo v přítomných velkou zvědavost a hodně dotazů, na které paní Míla ráda a vyčerpávajícím způsobem odpovídala. Díky bohaté diskuzi se setkání protáhlo až do večerních hodin. Nikdo z přítomných ale takto stráveného odpoledne nelitoval.

DSC00516

DSC00531

DSC00534

DSC00547

DSC00557

Neumíráme tak, jak bychom chtěli. Většinou se k přemýšlení o umírání a smrti dostáváme až když už nemáme mnoho možností něco ve svém životě změnit. Bojíme se bolesti, nechceme být nikomu na obtíž, klademe si otázku, co s námi jednou bude, co bude po smrti…

Být klidní a moudřejší, až budeme jednou sami stát smrti tváří v tvář, je naší jedinou možnou přípravou…

Jednou z osobností, které nám o těchto věcech „mezi nebem a zemí“ přijde vyprávět, je Míla Lukášová. Již 20 let pomáhá lidem rozmotávat uzlíky v klubíčkách jejich života a přípravu na lidské odcházení nazývá „vědomé umírání“.

Potichu si pro vás i pro sebe přejeme, aby se nám společně podařilo dotknout se jejích vlastních mystických zkušeností. Přijďte se spolu s námi zabývat myšlenkou, že po smrti možná můžeme být motýlem, který konečně opustil spoutávající kuklu života…

Vstupné je dobrovolné.

Těšíme se na vás.

Tým Hospice sv. Zdislavy

 

mila1-240x300


 

13.4.2016

Křeslo pro hosta – PhDr Jiřina Šiklová, CSc.

Vážení a milí příznivci hospicové péče,

připravili jsme pro vás nový program, kde se můžete každý poslední čtvrtek v měsíci setkat se zajímavými lidmi a sdílet s nimi jejich životní zkušenosti týkající se smyslu našeho bytí a jeho konečnosti. Setkání se budou konat od 16:00 hodin v krásném prostoru čajovny hospice.

První setkání z cyklu Křeslo pro hosta přijala 31. 3.2016 socioložka PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. Tuto milou návštěvu, jsme pojali jako „neveřejnou“, pouze pro současné obyvatele, zaměstnance a dobrovolníky našeho hospice.

 

jiřinka1

jiřinka2

jiřinka3

Paní Šiklová si po povídání, otázkách i odpovědích, prohlédla lůžkovou část našeho Hospice a navštívila i pacienty na jejich pokojích. Ne všem totiž jejich momentální zdravotní stav umožnil zúčastnit se povídání osobně.

Velkou odměnou a podporou pro nás bylo její upřímné zhodnocení: „Viděla jsem a osobně navštívila ve svém životě již hodně podobných zařízení  u nás, ale i v cizině. Váš Hospic se řadí po všech stránkách mezi nejhezčí a nejpříjemnější , které jsem zatím navštívila a je srovnatelný s těmi  zahraničními“. To se opravdu hezky poslouchá… děkujeme.

PhDr. Jiřina Šiklová, CSc.

Vystudovala historii a filosofii na Univerzitě Karlově, kde poté působila jako odborná asistentka. V roce 1965 se podílela na založení Katedry sociologie FF UK.  V letech 1956-1969 byla členkou KSČ, po porážce tzv. obrodného proudu ze strany vystoupila. Následně byla donucena k odchodu z fakulty, pracovala jako uklízečka a  mezi roky 1970-1988 jako sociální pracovnice ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Od 70. let spolupracovala s Petrem Pithartem na distribuci zahraniční a exilové literatury. Za tuto činnost byla v letech 1981-1982 vězněna. V roce 1990 iniciovala založení Katedry sociální práce, kde následujících deset let působila jako pedagožka. Od 90. let je členkou mnoha nadací jako např. Nadace Charty 77, Nadace Dagmar a Václava Havlových nebo Nadace VIA. Za své počínání byla v roce 1999 oceněna prezidentem Václavem Havlem Medailí za zásluhy I. Stupně.

 

 

8.4.2016

Plavu si, ani nevím jak…pomozte nám udělat radost

Díváte se rádi na vodní život v akvárku?  Je to podívání uklidňující, rybičky si plavou, bez ohledu na dění mimo jejich svět a změní svůj rytmus jen když jim nasypete krmení nebo nevhodně zvoleného rybího kamaráda, který si na nich bude chtít pochutnat…
Prolnout se s poklidným prostorem, alespoň na chvíli být volný, bezbolestně pohyblivý – kdo by nechtěl?

Rádi bychom toto rozptýlení nabídli obyvatelům našeho hospice. Máme již šikovného pana akvaristu, který nám akvária sestaví.

Pokud vás náš nápad oslovil – pomozte, prosím. Nápadem, finančně, umístěním pokladničky ve vašem prostoru, zkrátka co je ve vašich možnostech a okolnostech.

Přispět můžete na:  účet veřejné sbírky HOSPIC SOBĚ :

7173784001/5500

(napište do zprávy pro příjemce heslo“ Akvárium“)

 

Plavu si ani nevím jak…

 

polák

 

7.4.2016

Pro koho jsou setkání v Klubu Zdislava aneb Když přes kamínek voda teče…

Život nás přivádí na různá rozcestí. Možná i vy na nějakém takovém stojíte a rozhlížíte se, kudy se vydat. O někoho blízkého jste přišli, nebo se o někoho staráte, zkrátka už přišel váš čas…

U nás v klubu můžete leccos – povídat si o tom, co vás zajímá a nebo být potichu a přitom ve společnosti, něco užitečného nebo hezkého tvořit a nebo jen v klidu posedět u dobré kávy či čaje (když nějaká dobrá duše něco upeče, dostane se jí nevídané chvály). Můžete dát k dobru něco ze sebe a také něco od ostatních přijmout… Je to různé a když je duši smutno, potřebuje každý něco jiného.
Někdo má prostor svého srdce tak široký, že kousek trápení druhého se tam ohladí, jako když kamínek dlouho leží v řece a obtéká ho voda. Taková setkání jsou léčivá a my jsme vděční, že u nich kouskem můžeme být, zprostředkovat je, sdílet je s vámi.

Setkání nejen vzpomínkového Klubu Zdislava se konají každý měsíc a setkávají se zde pozůstalí, pečující, dobrovolníci i zaměstnanci hospice. Přijďte taky, jste vítáni…ať už jste vodou nebo kamínkem…

Co se dělo na posledním setkání?

Balili jsme ponožky s přáním pro ty, kteří přijdou dožít své dny do našeho hospice. Napletly a převázaly je mašličkou dvě naše nové dobrovolnice (chtěli jsme plést také, ale ještě se musíme učit…),které pro tuto činnost přesvědčila paní Šlechtová, věrná členka našeho klubu.

IMG_20160330_162927

IMG_20160330_174615

IMG_20160330_174624

12938294_1053701118020509_6280819298142413346_n

IMG_20160330_162807

IMG_20160330_162819

IMG_20160330_162828

25.3.2016

Klub Zdislava 30.3.2016

Milí příznivci hospicové péče,

srdečně Vás zveme

na setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 30.3. 2016 v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci
v budově lůžkového hospice,
v Liberci na Perštýně, v ulici U sirotčince 321.

(Vejděte brankou od Úřadu práce
a směle zazvoňte u hlavního vchodu na recepci.)

 koč.

28.3.2016

Osobnost roku LK 

Noviny Metropol spustily druhý ročník čtenářské ankety Osobnost roku LK, kterou podporuje také hejtman Martin Půta: „V Libereckém kraji žije mnoho výjimečných osobností, které svými zkušenostmi obohacují náš region a posilují jeho dobré jméno doma i v zahraničí. Cílem čtenářské ankety je právě jejich práci ocenit.“

V pěti vyhlášených kategoriích (podnikání a management, veřejná správa, kultura, sport, dobrý skutek) mohli občané dát hlas tomu, kdo si to podle jejich názoru nejvíce zaslouží. 18: března 2016  v Clarion Grandhotelu Zlatý lev v Liberci konalo slavnostní vyhlášení výsledků této čtenářské ankety.

tána1

Na pódiu se vystřídalo 15 osobností, mezi které čtenáři rozdělili celkem 2 978 hlasů. Naše paní ředitelka zvítězila v kategorii veřejná správa včetně zdravotnictví a sociálních služeb.

A jaký má Táňa Janoušková z ocenění dojem? “ Skrze mne dali lidé vlastně hlasy hospici – a z toho mám opravdu velikou radost…“

ta

Ale my v zákulisí dobře víme, jaký má stisk, když se zakousne…do problému, do potíží…a ještě si sílu stisku po kyberneticku spočítá…To je ale jen jedna z podosobností, která na vás zapůsobí. Sílu stisku dovede dobře vyvážit laskavostí a soucítěním, bez čehož bychom ji neposlouchali a nemohli přikládat ruku ke společnému dílu. Máme radost všichni a čtenářům ankety za hlasy děkujeme.

Tým Hospice sv. Zdislavy (bez paní ředitelky)

V kategorii veřejná správa následovali pedagog a kulturní pracovník Zdeněk Pokorný a přednosta Traumacentra a lékařský ředitel KNL MUDr. Richard Lukáš, PhD V kategorii podnikání a management to byli Ing. Jiří Urban ze společnosti SYNER, Jiří Jakoubek z rodinné firmy Jakub a RNDr. Miloslav Studnička, CSc., ředitel Botanické zahrady Liberec.  V kategorii kultura si pro ocenění přišli historik, publicista a pedagog Mgr. Ladislav Smejkal a za držitelku Thálie Markétu Tallerovou, která právě vystupovala v inscenaci Višňový sad, převzala ocenění paní Jiřina Tallerová. Cena za proměnu Kryštofofa údolí byla udělena Martinu Chaloupkovi, in memoriam. V kategorii sport si ocenění odnesli Milan Vágner, člen Judoklubu Liberec, Pavel Znamenáček z Karate klubu sport relax Česká Lípa a maminka úspěšné biatlonistky Gabriely Soukalové, která právě reprezentovala Českou republiku v zahraničí. V kategorii dobrý skutek patří prvenství sólistovi Národního divadla, opernímu pěvci Luďku Vele za dlouhodobou obnovu hradu Grabštejn, vrchní sestře gynekologicko-porodnického oddělení KNL Mgr. Zuzaně Paukertové za pravidelné pořádání Feminafestu a Dagmar Kubištové, která provozuje útulek Dášenka.

 

 

 

20.3.2016

Společnosti ČSOB a ATREA, s.r.o. podpořily zdravotní tým hospice

Děkujeme oběma společnostem za finanční dary, které přímo podpoří odměňování našeho hospicového zdravotního týmu.

logo atrea

Grantový projekt „ Era pomáhá regionům„, pod značkou České obchodní banky, a.s., oslovil řadu drobných dárců, celkový příspěvek pro nás činil 36 tisíc korun (Římskokatolická farnost nás má ráda… děkujeme) a  Era formou grantu přidala k této částce 50 tisíc korun.

logo čsob

era-logo

 

 

Děkujeme, že jste při nás.

Tým Hospice sv. Zdislavy

20.3.2016

Děkujeme společnostem Kooperativa pojišťovna, a.s.a Alza.cz

Děkujeme oběma společnostem za příspěvek do naší „technické stáje“ –  notebooky a pevný počítač. Obnova technického zázemí organizace je bodem, který se řeší opravdu za běhu a víceméně „až na to zbyde“, takže posíláme k oběma dárcům vřelé poděkování!

logo kooperativa

logo alza

16.3.2016

Liberecký kraj přivolává jaro

V multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje dnes, 16. března, bylo opravdové jaro. Konaly se zde tradiční velikonoční trhy s výrobky neziskových organizací LK. Zúčastnili jsme se s našimi mejdlíčky také a prodali jsme za 4 250 Kč. Děkujeme všem, kdo nás zakoupením mejdlíčka podpořili.
Snad se zadaří a příroda kolem nás nám ukáže, jak se jarně slunečně probouzí…už je to třeba.

krajtrhy3

krajtrhy4

krajtrhy2

14.3.2016

Děkujeme všem, kdo přispěli na hejtmanském plese

Na letošní benefiční ples hejtmana Libereckého kraje zavítali štědří sponzoři a návštěvníci. Díky nim získalo několik potřebných nepostradatelný příspěvek na podporu své činnosti. I naše organizace mezi nimi byla a odnesla si dar témeř 168 tisíc korun.
To, že lidé, kteří se mají dobře, mohou se bavit a cítí potřebu pomoci, aby bylo lépe i někomu jinému, je dobrou zprávou o tom, že nejsme lhostejní ke slabším a potřebným kolem nás.

Všichni, kdo takto vnímají a konají – mají náš respekt a naše vřelé díky.

hejtman3

hejtman1

hejtman2

 

3.3.2016

Vyšší kvalifikace bez vysvědčení

Panu Rázlovi děkujeme za zpětnou vazbu na naši práci, slova chvály potěší…

Tým Hospice sv. Zdislavy

sova

 

Vážená paní Chýlková, vážení pracovníci Hospice sv. Zdislavy,

přestože žiji v tomto kraji teprve krátký čas dostaly se ke mně během krátkého časového období několikrát informace o kvalitě péče, která je v Hospici sv. Zdislavy poskytována jeho klientům.

Za svůj život jsem se touto problematikou byl nucen zabývat asi čtyřikrát a díky této zkušenosti vím, o jak záslužnou, důležitou a velice těžkou práci se jedná, a také, že není hospic, jako hospic.

Vedle kvalitního zázemí vytvořeného zřizovatelem a odborných znalostí zaměstnanců je pro tuto nezbytné ještě „něco“ – jakási „vyšší kvalifikace“, kterou nelze získat studiem na žádné škole. Pouze skloubením těchto tří podmínek lze vytvořit podmínky pro důstojné dožití lidem, kterým tyto podmínky nemůže zajistit jejich rodina. A takových je nás v dnešní době a bláznivě uspěchané a také trochu sobecké společnosti většina. Podle toho, co jsem se o vašem zařízení a o Vaší práci doslechl, zde bylo této kvality dosaženo v plné míře a patříte v tomto oboru k absolutní špičce v naší zemi.

Všem vám, kdo na tom máte zásluhu (a trochu sobecky i sobě – co kdybych vaši službu jednou potřeboval) přeji, aby to tak vydrželo a žádná „vyšší moc“ zánik vašeho hospice nezpůsobila.

S pozdravem

Jaroslav Rázl

Skalice u České Lípy

 

2.3.2016

Děkujeme Nadací Jistota KB

Děkujeme Nadaci Jistota Komerční banky za finanční dar, díky kterému jsme mohli do naší Půjčovny zdravotnických a kompenzačních pomůcek pořídit 4 ks vzduchových matrací s pulsátorem. Budou sloužit našim klientům v terénu, tzn. těm, za kterými vyjíždíme do jejich domovů, aby pomáhaly snižovat riziko výskytu dekubitů.  Za naše klienty srdečně děkujeme.

matrace

 

 

23.2.2016

Vzácní hosté na návštěvě v hospici

Léta nám pomáhali a podporovali nás, finančně, radou, lidsky. Na váhu a na rozměry míru pomoci vyčíslit nedovedeme, ale znáte ten pocit bezpečí, když víte, že vám někdo stojí za zády a je připraven pomoci, když potřebujete? My ano, máme tu zkušenost a jsme za ni vděční.

V polovině února jsme proto věnovali jedno setkání právě jim – zástupcům nadací, kolegům z jiných českých hospiců a dalším našim příznivcům.
Zazněla slova díků z úst naší paní ředitelky, správní rady hospice  i od našich hostů.

Prošli jsme hospic, poslechli si hudbu, občerstvili se a dlouho rozprávěli. Na cestu domů každý dostal od paní ředitelky mejdlíčko…

Děkujeme všem, kdo s námi šel za naším snem…

svatošová huneš
MUDr. Marie Svatošová, předseda APHPP PhDr. Robert Huneš- ředitel prachatického hospice, Ing. Václav Kozler – architekt
DSCN9503
předseda správní rady naší organizace Ing. Milan Matura
DSCN9514
Ing. Jiří Mifek z Nadace  Jistota při Komerční bance
DSCN9525
manželé Ing. arch. Šamlovi
DSCN9533
PhDr. Dagmar Sladká z Nadace České spořitelny
DSCN9535
uprostřed matka představená Kongregace sester de Notre Dame Anežka Bednářová a Ing. Pavel Riss z naší správní rady
DSCN9542
Jana Kovaříková z nadace EURONISA a  Ing. Albína Horáková, naše fundraiserka
DSCN9544
vpravo Hana Haráková z Nadace Umění doprovázet a Ing. Míša Čalounová, naše fundraiserka
DSCN9554
vrchní sestra Petra Nováková a lékař z hospice sv. Anežky České z Červeného Kostelce

DSCN9603

DSCN9596
violloncelový orchestr ZUŠ pod vedením paní učitelky Vladimíry Sanvito

DSCN9587

DSCN9614
primář turnovské následné péče  MUDr.Daniel Pospíšil
DSCN9626
ředitel plzeňského hospice sv. Lazara Mgr. Jan Souček 

 

22.2.2016

Zapsáno do Knihy Života v únoru 2016

Všechno má svou chvíli
a každá věc pod sluncem má svůj čas:

Čas rodit a čas umírat,
čas plakat a čas se smát,
čas naříkat a čas tančit,
čas objímat a čas odříkat se objímání,
čas hledat a čas ztrácet,
čas mlčet a čas hovořit.
 

Kazatel 

Ve čtvrtek 18. února proběhlo slavnostní vzpomínkové setkání Zápis do Knihy života, tentokrát poprvé v kapli nově otevřeného lůžkového hospice. Do těchto důstojných prostor přišlo za své zesnulé zapálit svíčku a zavzpomínat přes čtyřicet pozůstalých, jejichž blízcí odešli na podzim minulého roku. Atmosféru umocnili svým zpěvem Marie a Pavel Rissovi a vážnou hudbou vyučující ZUŠ v Liberci paní Vladimíra Sanvito a paní Jiřina Goldsteinová.

Za pečující naší organizace promluvila paní Romana Hamplová, která s přítomnými sdílela svou cestu za povoláním pečovatelky a také svou zkušenost s potřebami umírajících lidí, s potřebou lidského kontaktu a sdílení.

Za pozůstalé promluvila paní Milena Havrdová, která se rozloučila se svou maminkou. Její vyrovnaný přístup a sdílení jejich vztahu v posledních dnech života maminky naplnil přítomné novou nadějí a vírou v život.

Po slavnostním rozloučení proběhlo neformální setkání pozůstalých a pečujících v naší čajovně, kde se pozůstalí mohli znovu setkat se zdravotními sestrami a pečovateli, kteří jim byli v těžkých chvílích nablízku.

.
DSCN9665

DSCN9672

DSCN9686

DSCN9688

DSCN9694

DSCN9705

DSCN9708

DSCN9719

DSCN9721

DSCN9723

DSCN9733

 

21.2.2016

Na zamyšlení: Síla opravdového rozloučení

Jak také může vypadat cesta za otevřeným přístupem ke smrti si poslechněte spolu s námi v odkazu:
Označte si (zamodřete)celý odkaz a klikněte na 6.řádek na „Přejít na adresu http…“

 

 

17.2.2016

Děkujeme společnosti Lesy ČR s. p.

Setkali jste se již s pojmem „klinická událost“? Je to každá událost týkající se pacienta – naplánování, objednání, provedení, zdokumentování a vyúčtování  - takový příběh o člověku soustředěný do informačního systému tak, aby ve výsledku zkvalitnil zdravotní péči, kterou potřebuje.

2011145302-klinicka_udalost_prekreslena (2)

Díky společnosti Lesy ČR, s.p., která nám darovala 50 tisíc Kč je náš nový hospic vybaven takovým informačním systémem. Jmenuje se  WinMedicalc (více zde: http://www.medicalc.cz/produkty/medicalc4/koncepce-klinickych-udalosti-15).

Spolu s námi pomáháte přímo a konkrétně poskytovat odbornou zdravotní péči našim pacientům. Děkujeme vám za to.

Tým Hospice sv. Zdislavy

lesy

www.lesycr.cz/­cs

 

16.2.2016

Klub Zdislava 24.2.2016

Klub Zdislava navštívila milá návštěva z ELVA –  HELP, paní Andrea Tvrdá  a pan Miloš Hájek se svými svěřenci holoubkem a dvěma pejsky. Ornioterapeutce a canisterapeutovi děkujeme, že nás přišli do hospice potěšit.

DSC_0022

DSC_0003

DSC_0012

DSC_0001

DSC_0018

DSC_0005

DSC_0011

DSC_0024 DSC_0026 DSC_0028 DSC_0031 DSC_0032 DSC_0033 DSC_0034

……………………………………………………………………………………………………

Milí příznivci hospicové péče,

srdečně Vás zveme

na setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 24.2. 2016 v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci
v budově lůžkového hospice,
v Liberci na Perštýně, v ulici U sirotčince 321.

(Vejděte brankou od Úřadu práce
a směle zazvoňte u hlavního vchodu na recepci.)

 Máme připraveno malé překvapení -
návštěvu terapeutů se svými malými svěřenci.

markéta RP

Klub Zdislava pod svá křídla schová Vás,
kteří pečujete či máte ve své blízkosti těžce nemocného člena rodiny,
nebo se vyrovnáváte s jeho ztrátou jakkoli dlouho.
 Jsme tu také pro rodiče, kteří ztratili své dítě.

Tyto podvečery mohou být příležitostí podělit se o své pocity s těmi,
kteří procházejí podobnou zkušeností.

Zároveň se zde máte možnost setkat s pracovníky Hospicové péče,
jejími dobrovolníky i zaměstnanci.
Pokud máte zájem setkat se s někým konkrétně,

dejte nám včas vědět, abychom mohli setkání zařídit.

9.2.2016

Zápis do Knihy Života 18.2.2016

Vážení pozůstalí,
vážení přátelé a příznivci Hospicové péče sv. Zdislavy,
dovolujeme si vás pozvat na vzpomínkové setkání, které se uskuteční

v Kapli lůžkového Hospice sv. Zdislavy 

ve čtvrtek 18.2.2016 od 17:00 hodin. 

DSCN5134

Setkání je věnováno památce všech zesnulých, o které jsme měli tu čest pečovat do konce jejich života, či se jinak podílet na jejich doprovázení za období od září do prosince roku 2015.

Co vás čeká?

- jméno vašeho zesnulého bude slavnostně zapsáno a přečteno z památeční Knihy Života, na památku mu budete také moci zapálit svíčku

- při malém pohoštění, které pro Vás připraví pracovníci týmu Hospicové péče, se můžete potkat se zdravotníky a pečovateli, které jste přijali do své rodiny při péči o Vašeho blízkého

- poslechneme si také malé hudební vystoupení složené z členů naší organizace a liberecké ZUŠ

Předpokládaný konec setkání odhadujeme na 19:30. Lůžkový hospic naleznete v Liberci na Perštýně, v ulici U sirotčince 321. (vejděte brankou od Úřadu práce a u hlavního vchodu zazvoňte na recepci)

Bude nám ctí, pokud se zúčastníte.
Jste srdečně zváni i s Vašimi blízkými.

Všechno má svou chvíli
a každá věc pod sluncem má svůj čas:

Čas rodit a čas umírat,
čas plakat a čas se smát,
čas naříkat a čas tančit,
čas objímat a čas odříkat se objímání,
čas hledat a čas ztrácet,
čas mlčet a čas hovořit.

 

Kazatel 

7.2.2016

První palačinkování v hospici

Máte rádi palačinky? My ano a moc rádi dopřejeme tento zážitek i pacientům našeho hospice. Naši věrní dobrovolníci doprovodili poprvé do nové čajovny všechny, kteří mohli a měli chuť trochu se rozptýlit, popovídat si při dobré kávě nebo čaji. A co zapekli dobrovolníci do palačinek si podle jejich výrazu domyslíme sami…

Byl to hezky strávený čas a my všem, kdo v čajovně pomáhali, ze srdce děkujeme.

Chtěli byste také pomoci v čajovně? Budeme rádi. Přihlašte se zde.

Tým Hospice sv. Zdislavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

3.2.2016

Hledáme dobrovolníky do lůžkového hospice

  • na recepci
  • do kavárny
  • na zahradu

kaf.č.

Podrobné informace podá ve všední dny koordinátorka dobrovolníků:

Kontakt: 

koordinátor dobrovolníků
Bc. Klára Vodičková
tel.: 730 182 714
e-mail: klara.vodickova@hospiczdislavy.cz

Máte-li chuť občas se zabývat některou z těchto činností, baví vás např. péci palačinky, těší vás hostit návštěvníky kavárny, pečovat o založenou zahradu nebo se budete rádi věnovat návštěvníkům lůžkového hospice na recepci, neváhejte a ozvěte se nám!

Tým Hospice sv. Zdislavy

                  

31.1.2016

Děkujeme NF AVAST

Nadační fond AVAST opětovně podpořil náš projekt „Rozšíření týmu zdravotních sester“ v domácí hospicové péči, tentokrát finanční částkou 400.000 Kč. 

avast

www.avast.com/­cs-cz/­foundation

Nadační příspěvek pokryje část mzdových nákladů našich zdravotních sester pro rok 2015-2016. Jsme rádi, že se rodiny, které se rozhodly dopřát svým blízkým  možnost zemřít doma, mohou spolehnout na to, že zdravotní sestřička opravdu u jejich dveří zazvoní a s náročnou péčí pomůže.

Nadačnímu fondu AVAST za všechny, kdo nás potřebují, děkujeme!

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy

alenka 2.

 

25.1.2016

Klub Zdislava 27.1.2016

Milí příznivci hospicové péče,

srdečně Vás zveme

na setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 27.1. 2016 v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci
v budově lůžkového hospice,
v Liberci na Perštýně, v ulici U sirotčince 321.


(Vejděte brankou od Úřadu práce
a směle zazvoňte u hlavního vchodu na recepci.)

 Red rose-hips macro in winter under frost in the cold

Pan prezident otevřel Hospic sv. Zdislavy

Provoz Hospice sv. Zdislavy dnes symbolickým přestřižením pásky zahájil prezident České republiky Miloš Zeman. Popřál perspektivní budoucnost a poděkoval všem, kteří se na jeho vzniku podíleli. Spolu s prezidentem zahájili novou etapu paliativní péče v regionu také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a naše paní ředitelka Taťána Janoušková.
.
5.1.2016
.
„O tom, jak je lůžkový hospic potřebný a jaké služby poskytuje, se v poslední době hodně hovoří, ale kde se vzala myšlenka, kdo za ní stojí, kdo toto zařízení pro nevyléčitelně nemocné podporuje, tak o tom se mluví už méně. A právě o lidech, kteří za výstavbou stojí, je dnešní den,“ uvedla v úvodu ředitelka Taťána Janoušková. Na její slova navázal ve své řeči také hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
.
.
„Jsem rád, že jsme v roce 2013 našli odvahu a myšlenku hospice pro Liberecký kraj dotáhli do zdárného konce, a to i přesto, že to někdy bylo dost dramatické. Chci poděkovat paní ředitelce Janouškové a jejímu týmu za to, že Liberecký kraj má spolehlivého a důležitého partnera a poskytovatele hospicové péče. Poděkování si ale rozhodně zaslouží všichni, kteří svým dílem práce přispěli k tomu, že Liberecký kraj má konečně službu, která tu dosud chyběla,“ řekl hejtman.S poděkováním nešetřil ani prezident republiky Miloš Zeman. „Rád bych poděkoval všem, kteří se zasloužili o vybudování hospice. Ročně u nás umírá sto tisíc lidí, řada z nich v nouzi, v bolestech, utrpení a bohužel i nedůstojně. Nemá je kdo pohladit, utřít pot z čela. Proto jsem vloni 28. října měl tu čest mimo jiné vyznamenat i zakladatelku hospicové péče v České republice Medailí za zásluhy,“ uvedl ve své řeči prezident a dodal: “Dovolte mi, abych vám popřál důstojné umírání, což je přání trochu morbidní, ale pravdivé. Já bych řekl, že smrt je tečka za životem a každý život prochází několika fázemi a tato je poslední. A dělejme všechno proto, aby i tato fáze byla důstojná“.
.
..U příležitosti otevření hospice se prezident setkal i s žáky Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Matějem Kapitánem a Martinem Jašontkem, kteří v rámci soutěže Světlo pro hospic navrhli skleněný objekt s názvem Via Ultimata. Prezidentovi svou práci představili, společně s Ludvíkem Karlem, majitelem Preciosy, která pomůže jejich návrh uvést do reálné podoby.

Lůžkový hospic začal fungovat od 1. ledna 2016. Již 4. ledna jsme přijali první dva klienty, ke kterým v následujících dnech přibydou další.

Upraveno ze zdroje: Parlamentní listy

20.12.2015

Vánoční besídka 2015

Poprvé společné setkání týmu domácího a lůžkového hospice v nových prostorách stacionáře Hospice sv. Zdislavy. Už jsme tam doma, i když se nám ještě tají dech, když vcházíme… Vánoce jsou k setkání dobrá příležitost. Už nás bude okolo 80? Je to vůbec možné….

Vyslechli jsme si slova paní ředitelky – vzdání díků za to, co se podařilo a upozornění na to, co je před námi a paní ředitelka si na oplátku poslechla citaci svého dopisu z roku 2008, kdy nabídla hospicovým nadšencům ze sdružení Hospic pro LK pomocnou ruku a svůj smysl pro systém a řád. Kam až to došlo, všichni víme…

A Ježíšek přišel. Děkujeme všem, kdo mu pomáhali.

Poklidný advent všem. Děkujeme.

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy

 

DSC00444

DSC00446

DSC00447

DSC00450

DSC00452

DSC00456

DSC00459

DSC00465

DSC00466

DSC00455

17.12.2015

Otevíráme Hospic sv. Zdislavy!

Vážení příznivci hospicové péče,
naši milí dárci a souputníci,

kteří jste nás doprovázeli po celé několikaleté
Cestě za lůžkovým hospicem,

ve chvílích těžkých nás podepřeli
- ať již finančně, 
prací fyzickou,
službou dobrovolnou, nebo dobrou myšlenkou,
zkrátka jste při nás stáli, když bylo potřeba…,
plně v souladu s významem slov : „HOSPIC SOBĚ“

DĚKUJEME ZE SRDCE VÁM VŠEM.

hospic let.

budova-hlavní0

 Zde se můžete podívat na několik fotografií z hospice, když jsme se poprvé byli s celým týmem podívat a připravit se, až vás budeme při Dni otevřených dveří, který pořádal Liberecký kraj, provázet.

Naše „mejdlíčka“ v České Lípě

Vlastivědné Muzeum a galerie v České Lípě pořádá v ambitu od 1. do 6. prosince tradiční Vánoční trhy, letos již po šestadvacáté.

Pobočka naší organizace se letos zúčastní podruhé a stejně jako loni byl o mejdlíčka veliký zájem. Vyprodala se do jednoho.
Pro nás to byla příležitost předat lidem potřebné informace o službách poskytovaných na Rodinných pokojích v českolipské nemocnici a lůžkovém hospici v Liberci.

Děkujeme kolegyním do České Lípy!

lípa

 

4.12.2015

Přibude Rodinný pokoj v Teplicích?

Prospěšné Rodinné pokoje v českolipské nemocnici, na kterých provádí hospicovou péči naši zaměstnanci, inspirovaly pracovníky teplické nemocnice.

Informativní schůzka v České Lípě proběhla v režii pracovnice hospicové péče p. Markéty Chýlkové, kterou doprovodila vrchní sestra Lenka Caklová a staniční sestra Martina Ježková. Z Teplic zavítala na návštěvu vrchní sestra Jana Šteflová a staniční sestra Jana Svobodová, obě z interního oddělení se zaměřením na gastroenterologii při teplické nemocnici. Obě projevily vřelý zájem o naši práci a předběžně se domluvily na vzájemné spolupráci a pomoci.

Otevřením Rodinného pokoje v teplické nemocnici by naše zařízení dokázalo pomoci dalším potřebným umírajícím a rozšířilo tak své poslání do dalšího kraje.

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy

lípa

4.12.2015

Děkujeme Městu Tanvald

logo tanvald

Děkujeme městu Tanvald a tamní knihovně, kde byla uspořádána prodejní výstava našich „mejdlíček“. Výtežek byl 7 275 Kč.

Děkujeme všem, kdo si „mejdlíčko“ zakoupili a přejeme, aby udělalo radost.

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy

 

3.12.2015

Klub Zdislava 9.12.2015

Milí příznivci hospicové péče,
milí pozůstalí,

srdečně Vás zveme
na setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 9.12. v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci v Josefinině údolí 9/9.

Prosíme o zprávu, zda se k nám chystáte.

(tel. inf. 734 435 305,  info@hospiczdislavy.cz)

Tým Poradny Zdislava

 skořice

31.10.2015

Pomozte nám získat příspěvek na podporu zdravotního týmu!

Milí přátelé, díky vašim hlasům jedeme v projektu “ Era pomáhá regionům“ dál! Díky vašim hlasům můžeme pokračovat v úsilí získat podporu mezd zdravotních sestřiček a lékařů našeho domácího hospice.

era-logo

Potřebujeme nyní nasbírat alespoň 5 000 korun českých, a to minimálně od pěti různých dárců. Můžeme tak dosáhnout na příspěvek podle pravidla „čím více vyberete od veřejnosti, tím vyšší dar získáte“ (tzn. ta organizace, která vybere nejvyšší částku, obdrží 50 000 Kč, druhá nejúspěšnější organizace obdrží 40 000 Kč, třetí organizace získá příspěvek ve výši 35 000 Kč a čtvrtá organizace získá 25 000 Kč).

Pokud nás chcete podpořit, zasílejte své příspěvky na číslo účtu:
101 7777 101/0300
variabilní symbol: 1104

Darovat můžete také přímo z webu v příspěvku níže:

http://www.erapomaharegionum.cz/projekty/liberecko/201513/podpora-tymu-zdravotnich-sester-a-lekaru-domaci-pece

Děkujeme, že jste s námi!

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s

Klub Zdislava 30.10.2015

Milí příznivci hospicové péče,
milí pozůstalí,

srdečně Vás zveme
na setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 4.11. v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci v Josefinině údolí 9/9.

Prosíme o zprávu, zda se k nám chystáte.

(tel. inf. 734 435 305,  info@hospiczdislavy.cz)

Tým Poradny Zdislava

 javor

5.10.2015

Zápis do Knihy života 22. 10. 2015

Vážení pozůstalí,
vážení přátelé a příznivci Hospicové péče sv. Zdislavy,
dovolujeme si vás pozvat na vzpomínkové setkání, které se uskuteční

v Kapli Vzkříšení ve Vratislavicích nad Nisou 

ve čtvrtek 22. 10. 2015 od 17:00 hodin. 

Setkání je věnováno památce všech zesnulých, o které jsme měli tu čest pečovat do konce jejich života, či se jinak podílet na jejich doprovázení za období od 23. 10. 2014 do 31. 8. 2015.

Co Vás čeká?

Jméno vašeho zesnulého bude slavnostně zapsáno a přečteno z památeční Knihy Života, na památku mu budete také moci zapálit svíčku.

Poslechneme si několik písní v provedení libereckého sboru Generace Gospel Choir.

Nakonec se při pohoštění, které pro Vás připraví pracovníci týmu Hospicové péče, můžete potkat se zdravotníky a pečovateli, které jste přijali do své rodiny při péči o Vašeho blízkého.

Předpokládaný konec setkání odhadujeme na 20:00.

Bude nám ctí, pokud se zúčastníte. Jste srdečně zváni i s Vašimi blízkými.

Všechno má svou chvíli
a každá věc pod sluncem má svůj čas:

Čas rodit a čas umírat,
čas plakat a čas se smát,
čas naříkat a čas tančit,
čas objímat a čas odříkat se objímání,
čas hledat a čas ztrácet,
čas mlčet a čas hovořit.

 

Kazatel 

DSCN5134

1.10.2015

Nemocnice spolupracuje s hospicem

V rámci vzájemné spolupráce mezi nemocnicí a hospicovou péčí proběhlo společné setkání zástupců dvou týmů, které pečují o klienty v terminálním stadiu života na Rodinných pokojích v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa a.s.

Z Liberce dorazily z Hospicové péče svaté Zdislavy Bc. Hana Růžičková Dis. a Mgr. Ilona Kopecká, pracovnice Poradny Zdislava. Na detašovaném pracovišti této poradny se setkaly s koordinátorkou služeb Markétou Chýlkovou a Ivonou Ježkovou, které zajišťují hospicovou péči na rodinných pokojích. Společně s vrchní sestrou oddělení Lůžek následné péče Lenkou Caklovou navštívily vybrané klienty rodinných pokojů. Zde konzultovaly s příbuznými, klienty a staniční sestrou Martinou Ježkovou aspekty poskytované péče a společně zhodnotily vzájemnou interakci zdravotnického a hospicového týmu a její přínos pro klienty. Mimo jiné ocenily vstřícný přístup  zdravotníků k náročnosti ošetřovatelského procesu a přínos hospicového pojetí péče včetně hospicem vybavených pokojů. Výstupem této pracovní schůzky bylo oboustranné vyjádření spokojenosti nad poskytovanými službami a konstatování, že pokud je dobrá vůle, lze potřebnému klientovi poskytnout důstojnou a komfortní péči v posledním období jeho života.

Za Poradnu Zdislava Mgr. Ilona Kopecká, vedoucí poradny

rp ilona

 

Klub Zdislava 30.9.2015 

Milí příznivci hospicové péče,
milí pozůstalí,

srdečně Vás zveme
na zářijové setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Budeme pokračovat v pletení ponožek
do lůžkového hospice, povídání, sdílení…

Těšíme se na vás ve středu 30.9. v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci v Josefinině údolí 9/9.

Prosíme o zprávu, zda se k nám chystáte.
Budeme míchat, barvit, parfémovat a balit koupelovou sůl.

(tel. inf. 734 435 302, 734 435 305,  info@hospiczdislavy.cz)

Tým Poradny Zdislava

podzim2013_canstockphoto11754969

Klub Zdislava pod svá křídla schová Vás,
kteří pečujete či máte ve své blízkosti těžce nemocného člena rodiny,
nebo se vyrovnáváte s jeho ztrátou jakkoli dlouho.
 Jsme tu také pro rodiče, kteří ztratili své dítě.

Tyto podvečery mohou být příležitostí podělit se o své pocity s těmi,
kteří procházejí podobnou zkušeností.

Zároveň se zde máte možnost setkat s pracovníky Hospicové péče,
jejími dobrovolníky i zaměstnanci.
Pokud máte zájem setkat se s někým konkrétně,

dejte nám včas vědět, abychom mohli setkání zařídit.

27.9.2015

Staňte se členem Klubu přátel Hospice sv. Zdislavy

 

.

Pozvání do Klubu přátel Hospice sv. Zdislavy                                                                                                                   
Máme hodně hospicových přátel. Svedl nás dohromady Život a my jsme za to vděční.  Některá přátelství jsou již dlouholetá a hluboká. Řada z vás nás oslovuje s nabídkou pravidelné pomoci a výzvou k setkání, chcete vědět, jak si vedeme, co se u nás děje. Jiné přitahuje téma, které protkává vše, co děláme.

Pro dobré přátele si čas prostě uděláme.  Chcete pomoci hospicovému dění v našem kraji? Souzníte s tím, co děláme?

Staňte se členy Klubu přátel Hospice sv. Zdislavy

Členem Klubu se může stát jednotlivec nebo právnická osoba, každý, kdo se rozhodne nás pravidelně podporovat a pomáhat nám tak zajišťovat provoz komplexní sociálně zdravotní péče o naše klienty.

Pokud se stanete členem Klubu, obdržíte pamětní list, který vám bude předán na zahradní slavnosti konané 2x ročně, pravidelně vám budeme zasílat informace o dění a pořádaných akcích, benefičních koncertech
a představeních, přednáškách, na kterých budete mít zajištěna významná místa. Obdržíte také Výroční zprávy organizace, můžete se zapojit do dobrovolnického programu nebo si zapůjčit  krásné knihy z naší hospicové knihovny a v neposlední řadě podpoříte činnost naší organizace.

Hlavně tím ale pro sebe otevíráte „prostor pomoci na míru“, kde můžete prospět, pomoci druhým, a tím i sobě tak, jak vám to vyhovuje a vaše okolnosti dovolí. Dopřejme si chvíle čisté radosti z dávání a pocitu nesobecké prospěšnosti.

Klubový příspěvek můžete uhradit třemi způsoby, měsíčně 100 Kč, půlročně 600 Kč nebo ročně 1200 Kč.

Po obdržení přihlášky vám zašleme vaše osobní Klubové číslo a platební údaje.

Členem Klubu přátel se stáváte odesláním přihlášky a zaplacením prvního příspěvku. Zaniká nezaplacením  příspěvku do 6 měsíců od zaslání přihlášky nebo posledního příspěvku.

Přihlášku k vám dopravíme všemi možnými způsoby: zde na webu bude co nevidět online, e-mailem a na vyžádání také poštou. Kontaktní email pro případné dotazy nebo naskenované vyplněné přihlášky je: info@hospiczdislavy.cz

klub přátel sv2-upraveno (2)

Těšíme se na setkání s vámi.

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s.

 


Přihláška do Klubu přátel Hospice Sv. Zdislavy

Jméno:

Příjmení/název organizace:

Ulice a č.p.:

Město:

PSČ:

IČ (v případě firmy):

Telefon:

E-mail:

Co byste jako členové Klubu přátel uvítali?
 setkávání s ostatními členy Klubu přátel přednášky benefiční koncerty, představení výstavy dobrovolnická činnost chci pouze přispívat

Chci přispívat:

 měsíčně pololetně ročně

 chci zaslat potvrzení o daru pro odečet z daní

Souhlasím se zpracováním výše uvedených údajů za účelem zařazení do databáze dárců, jejich správy a pro potřeby statistiky.

26.9.2015

Fotogalerie z Hospice sv. Zdislavy č.9

Podívejte se spolu s námi na několik fotografií, bylo těžké pro vás vybrat ty nejhezčí… je jich tolik, protože je tam krásné všechno! Snad se podařilo využít příležitosti, které starý krásný dům nabízel. O zajímavé koutky a zákoutí tu není nouze, praktické a potřebné se zde snoubí s útulným! A to ještě nemáme závěsy, obrázky, květiny…

fotogalerie č.9

21.9.2015

JE postaveno- pomozte nám otevřít Hospic sv. Zdislavy

ho5

Vážení a milí příznivci hospicové péče,

ještě není konec roku, ale my jsme sváděni k bilancování. Listujeme v duchu léta zpátky a vzpomínáme na své první návštěvy a stáže v českých lůžkových hospicích, na naše povzdechy, jak moc v naší práci takovýto model péče postrádáme a jak rádi bychom ho lidem z našeho kraje nabídli. Během těch 5 let, kdy na Liberecku provozujeme hospicovou péči, jsme se vždy snažili podpořit rodiny v jejich rozhodnutí postarat se o své umírající členy rodiny doma. Někdy to ale ani při nejlepší vůli nešlo a to bylo a je vždy velmi těžká situace. Potom teprve poznáváme hloubku slov: bezbrannost, strach, bolest, zmatek…  Záložní plán pro tento případ je prostě jen jeden: prostředí, které vám domov alespoň trochu připomene, ať již tím, že je vám nablízku někdo z rodiny tak, jak vy chcete, nebo že o vás pečuje patřičně profesně i lidsky vybavený tým lidí, který vás doprovodí až do konce vašich dnů.

budova hlavní0

A tak je dobře, že slyšeli ti, kteří slyšet chtěli a mohli, chopili se svých možností a příležitostí a dokázali s obrovským nasazením celý projekt dovést do tohoto současného bodu:

HOSPIC sv. Zdislavy JE TÉMĚŘ HOTOVÝ.  

Abychom však mohli přijmout první pacienty, potřebujeme od vás pomoc. Veřejná sbírka „Hospic sobě“ má na kontě téměř 93 600 korun. Potřebujeme však ještě mnohem více, abychom dokoupili vše potřebné. Mnoho důležitých věcí jsme již během posledního roku prostřednictvím českých nadací zakoupili, nebo nám byly darovány.

Seznam věcí, které je potřeba ještě zakoupit: seznam

Transparentní účet k nahlédnutí zde:

http://www.rb.cz/firemni-finance/transparentni-ucty/?tr_acc=vypis&account_number=7173784001

Za účelem zprovoznění lůžkového hospice byla pro občany libereckého kraje zahájena putovní veřejná sbírka „Dnes ty, zítra já…“ s podtitulem: „HOSPIC SOBĚ“.

Sbírka je prováděna:

- shromažďováním příspěvků na bankovním účtu, zřízeném výhradně pro tento účel

dvěma pokladničkami, které jsou putovní v oblasti libereckého kraje. Přihlásit se o ně do svých obchodů, provozů, škol, atd. můžete na tel. čísle 734 435 302 nebo na info@hospiczdislavy.cz.

-  dárcovskou SMS   (rozklikněte)

-  přispět je možné také platební kartou přímo z našeho webu přes dárcovský portál DARUJ  SPRÁVNĚ na konto veřejné sbírky

-  24.9. 2015 naleznete v liberecké MF Poukazku_s_alonzí_Hospic sv. Zdislavy_9-2015

-  pokud nám chcete být ještě blíž, staňte se naším přítelem:

 .

Předem ze srdce děkujeme všem za příspěvek a všechny přispěvatele ujišťujeme, že vybrané prostředky budou účelově použity s maximální obezřetností a efektivitou.

 

Sbirka_ve_vestibulu_budovy_KU_LK,_U_Jezu,_v_Liberci_medium

Účel využití veřejné sbírky: Nákup vybavení lůžkového hospice, nákup pomůcek, zařízení a zdravotnického materiálu k poskytování hospicové a paliativní péče, vzdělávání pracovníků v oblasti paliativních a ošetřovatelských služeb pro terminálně nemocné pacienty, obnova technického zázemí organizace.

.  Konání veřejné sbírky bylo řádně oznámeno Krajskému úřadu Libereckého kraje, který vydal osvědčení o konání sbírky pod číslem jednacím KULK 21344/2012. Sbírka je konána na dobu neurčitou. Po ukončení sbírky bude na webových stránkách vyvěšeno oznámení o kontrole Krajským úřadem a schválení konečného vyúčtování veřejné sbírky.

 

21.9.2015

Koncert pro hospice Praha 2. 10. 2015

Pozvanka_Koncert pro hospice 2015

Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme na náš tradiční benefiční KONCERT PRO HOSPICE - komorní koncert Vlachova kvarteta na podporu Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.

Koncert se koná v pátek 2. října 2015 v 19 hodin v Arcibiskupském paláci v Praze.

Účinkují členové VLACHOVA KVARTETA Praha. Pozvánka s programem v příloze.

Záštitu poskytuje Jeho Eminence kardinál Dominika Duka OP., arcibiskup pražský a primas český.

Koncert tradičně otevírá kampaň ke Světovému dni hospiců a paliativní péče, který se letos koná v sobotu 10. října. Cílem akcí pořádaných na celém světě je upozornit na potřeby lidí s terminální diagnózou a jejich rodin a podpořit hospicovou a paliativní péči. K této kampani v rámci Světového dne se svými benefičními akcemi již tradičně přidávají i členové naší české Asociace.

Základní cena vstupenky je 200 Kč.

Částku vstupného lze navýšit dle Vašeho uvážení – výtěžek z koncertu podpoří hospicové hnutí v České republice.

Pro rezervaci míst a informaci o platbách kontaktujte paní Kateřinu Tomínovou, e-mail:  katerina.tominova@hospiczdislavy.cz, tel: 731 626 198.

Průvodní informace k platbám najdete níže. Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru pro daňové účely – prosíme o zaslání kontaktních informací – viz konec e-mailu. 

Těšíme se na setkání s Vámi.

Se srdečným pozdravem

 

PhDr. Robert Huneš                                                                             Mgr. Jarmila Neumannová

Prezident APHPP                                                                                         Vnější vztahy APHPP 

V České republice zemře ročně 30 tis. lidí na nádorová onemocnění – pouze 2 – 3 % jich může využít kvalitní péči v hospicích, která zaručí těžce nemocnému pacientovi, že nebude trpět bolestí, že nezůstane v posledních chvílích osamocen a až do jeho přirozeného konce bude zachována jeho důstojnost. 

Platby zasílejte na účet APHPP:  198481152/0300, variabilní symbol: 210
IBAN: CZ51 0300 0000 0001 9848 1152
SWIFT code: CEKOCZPP
Kontaktní informace v níže uvedené struktuře zašlete na: katerina.tominova@hospiczdislavy.cz.
Jméno a příjmení (u právnických osob název firmy)
Ulice, město, PSČ, telefonní číslo, e-mail (u právnických osob: IČO, DIČ, kontaktní osobu)

Korespondenční adresa (pošlete, pokud se liší od adresy firmy nebo trvalého bydliště):
Jméno/firma; ulice, město, PSČ.

15.9.2015

Hospic jako loďka s úžasnou posádkou

Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče zastřešuje české hospice. Po několika letech má nové vedení. Názory nejen na hospicovou péči sděluje její nový prezident Robert Huneš..

.
.
Jak dnes veřejnost nahlíží hospicovou péči?
Myslím, že po deseti letech existence APHPP a rozvíjejícího se hospicového hnutí se pohled ze strany společnosti proměnil. Dnes má většina lidí alespoň mlhavou představu, co hospic je. To dříve nebývalo. Rovněž většina z těch informovaných vidí takové zařízení pozitivně a považuje ho za potřebné. To je velká věc, kterou musíme střežit a ochraňovat. Který další jev ve společnosti je takto v naší zemi chápán? Mnoho jich není.
.
A jak vidíte hospic svýma očima?.
Po svém. Hospic vidím jako malou loďku ve vlnách okolností, obklopenou velkými loděmi, ba i koráby „mocných“ a „úspěšných“. Ale též jako loďku s úžasnou posádkou, jež ví, co chce a kam směřuje, posádkou mušketýrských hodnot, kde platí všichni za jednoho, jeden za všechny. Posádkou, která pomáhá nejslabším ze slabých, nejpotřebnějším z potřebných. Těm, na něž ostatní z výší svých dalekých palub velkých korábů mnohdy ani nedohlédnou. Tyto loďky mívají čest leckdy doplout dál, jiné větší lodě uvíznou na mělčinách… Díky tomu můžeme v hospicích plout ve vodách, které v sobě obsahují ochotu, něhu, laskavost, statečnost, radost a pokoj. Ve vodách, které nejen pomáhají druhým, ale zušlechťují i nás samé. Necháme-li se.
.
Měl jste někdy pocit, že se loďka potápí?.
Myslím, že v hospici nelze pracovat bez identifikování se s nadějí. Bez ní bych měl pocit potápění snad stokrát. Starosti ekonomického rázu, kdy hospice vícekrát stály před hrozbou propouštění, jsou permanentní. A získat lékaře do hospice, tak aby byl erudovaný, komunikačně vybavený, srovnaný s vlastní konečností, ochotný jít do „neperspektivního“ oboru a za nižší plat než v privátu či v nemocnici? To je na hraně zázraku. Nebo roky permanentně přesvědčovat politické elity na nejvyšší, ale i krajské a obecní úrovni o smysluplnosti a významu hospiců – a po volbách vždy zase na novo? Či stále dokola, mnohdy marně, se snažit bourat předsudky a mýty o hospicích u laické, ale kupodivu především zdravotnické veřejnosti? Není to snadné.
Na druhé straně po proudu umí plout každá ryba, i neduživá či chcíplotina. Proti proudu však umí plout jen ryba živá. Často si vzpomenu na slova Václava Havla: „Naděje není přesvědčení, že se něco vydaří, ale jistota, že něco má smysl bez ohledu na to, jak to dopadne.“ Kdybychom v hospicích neměli naději, jsme již dávno utopeni.
.
Předsudky u zdravotníků? Existuje tu něco jako konkurence mezi hospici a dalšími zdravotnickými zařízeními?
.
Ano, předsudky. Ale i neznalost a nevyrovnanost zdravotníků s vlastní konečností. Snad i pýcha na schopnosti kurativní medicíny. U některých zdravotníků vně hospiců zažívám absenci něhy a úcty k lidskému životu na konci jeho dní. Dodnes je nemálo těch, kdo nevědí, co hospic ve skutečnosti je. Jak jinak si vysvětlit slova lékařů, kteří o svém kolegovi v hospici řeknou: „Ty ses zahrabal v hospici?“ Anebo: „Proč chcete dát manžela do hospice, vždyť my ten morfin umíme píchnout taky.“ A řada jiných.
Konkurence mezi hospici v podnikatelském vidění světa naštěstí neexistuje. Jsme malou hospicovou rodinou, která naopak drží při sobě. Pomáháme si a vyměňujeme zkušenosti i personál při výměnných stážích. V tom vidím velkou pozitivní roli APHPP. Dokonce jsou případy vzájemné ekonomické pomoci mezi hospici, kdy ten, který má momentální kladné cash flow, bezúročně půjčí jinému, který se nachází v potížích. Je to cenný poklad pozitivního vidění světa proměněného ve skutky.
.
Vraťme se ještě k oněm dalším loďkám na moři. Hospice bývají často vděčným tématem na politické scéně. Obzvláště v souvislosti s církevními restitucemi je toto téma permanentně připomínáno. Měli bychom stavět další hospice?
.
Stávající kapacita provozovaných hospicových lůžek na území ČR je 446, tedy aktuálně je tu provozováno 85 % potřebných lůžek. Po dostavbě právě dokončovaného Hospice sv. Zdislavy v Liberci bude žádoucí kapacita naplněna přes 90 % (474 z 525 potřebných lůžek). Lůžka tak scházejí jen v kraji Karlovarském a na Vysočině. Kromě těchto dvou potenciálních míst nejsou další nové hospice v naší zemi potřebné.
V případě vzniku nových hospiců zdravotní pojišťovny s vysokou měrou pravděpodobnosti s nimi neuzavřou smlouvu – pro objektivní nepotřebnost. Výstavba a vybavení nového lůžkového hospice s třiceti lůžky stojí cca 130 milionů Kč. Tyto prostředky by za každý nově postavený hospic, byť z bohulibých pohnutek, byly zbytečně ztraceny.
Co chybí, je etablování a podpora domácí hospicové péče. Tam nás tlačí bota. V legislativě. Je-li lůžkových hospiců dostatek, hospiců domácích (mobilních) naopak zoufalý nedostatek. Legislativa je pro tento typ péče neexistující, popř. natolik nevhodná, že většina stávajících izolovaných aktivit mobilních hospiců působí beze smluv se zdravotními pojišťovnami. Domácí hospicová péče je pro většinu české a moravské populace nedostupná. Pacient si ji navíc musí ze značné části hradit. V praxi to ústí v zajímavý paradox – zdravotní pojišťovny hradí u terminálně nemocného pacienta dražší a mnohdy nadbytečnou léčbu v nemocnici, zatímco levnější a často vhodnější léčbu mobilního hospice v domácím prostředí nikoli.
ČR nepotřebuje výstavbu nových hospiců, nýbrž obhajobu a pomoc těm stávajícím. Proč? Dlouhodobě strádají. Po dvaceti letech působení jsou každoročně na hraně ekonomického života a smrti. Hospice potřebují pomoc. Nikoli však stavěním nových budov ze strany církve, jak doporučuje např. pan prezident Zeman. Potřebují pomoc zejména legislativní a finanční – ředitelé stávajících hospiců jsou spíše vystresovanými profesionálními žebráky než vizionáři svých zařízení. Potřebují také pomoc veřejnosti, laické i odborné. O kolik bychom byli dále, kdyby si věc za svou vzali poslanci a příslušní ministři? A lékaři, aby správně a včas indikovali a doporučovali hospicovou péči? A pojišťovny, aby prozřely a snadno ušetřily?
.
A církev?
.
Ta může také významně pomoci. Je nabíledni, že nelze požadovat financování duchovní péče v hospicích z veřejného zdravotního pojištění. Ani z případných dotací na poskytování sociálních služeb. Dobrý hospic se však bez nemocničního kaplana či pastoračního asistenta neobejde. Pokud by však diecéze ve „svém“ místně příslušném jednom či dvou hospicích financovaly mzdu výše uvedených zaměstnanců pracujících na spáse duší, byl by to velký vklad. Ani by nestál tolik peněz. O to větší by měl opravdový přínos a naplnění poslání církve.
Chovám naději, že naši političtí představitelé naleznou odhodlání pomoci takovému systému, v jakém by chtěli jednou sami odejít nebo jaký by přáli svým nejbližším, až jim svíčka života bude dohořívat. A že církevní hierarchové pochopí, jak je v hospicích žeň velká, a dopřejí jim žence…
.
zdroj: Katolický týdeník

15.9.2015

Děkujeme všem za účast na 1. hospicovém bazárku

Děkujeme všem, kdo se zúčastnili  12. září našeho 1. hospicového bazárku. Zakoupili jste si zboží za témeř 10 450 Kč.

2015_09_12 liberec_hospic_bazarek (1)

.

.2015_09_12 liberec_hospic_bazarek (3)

.

2015_09_12 liberec_hospic_bazarek (5)

.

2015_09_12 liberec_hospic_bazarek (7)

.

2015_09_12 liberec_hospic_bazarek (9)

.

Člověk je bohatý tím, co učinil pro druhé.

 Johann Wolfgang  Goethe

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s.

vás zve

na 1.  dobročinný bazárek

aneb

nákup pro dobrou věc

bazar obrázek

 

kdy: 12. 9. 2015 od 9:00 – 13:00 hod

kde: Josefinino údolí 9/9, Liberec 5
(prostor zahrady a parkoviště Liebiegovy vily )

 

Přijďte dobře a levně nakoupit zboží z druhé ruky
a zároveň podpořit činnost Hospicové péče sv. Zdislavy.

Výtěžek bude použit na provoz naší organizace.11.9.2015

V obci Rádlo běhali pro hospic

rádlo

První sobotu v září si v obci Rádlo  tamější občané i návštěvníci nazuli tenisky a v rámci charitativního běhu podpořili neziskové organizace. O výtěžek ze startovného se podělí náš hospic a Centrum Paraple. Obdrželi jsme krásných 7200Kč!   Akce se zúčastnil také jablonecký rodák Ondřej Ruml, který potěšil závodníky i přihlížející svým zpěvem.

Za naši organizaci se akce zúčastnila Kateřina Tomínová, která pečuje o projekt našeho hospice a obcí Libereckého kraje.
http://www.hospiczdislavy.cz/obce-podporuji-hospic-podivejte-se-jak/

Děkujeme ze srdce všem, kdo běželi, a tím pomáhali.

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s.

 

Výroční zpráva 2014

Vyrocni zprava 2014

24.6.2015

Naše Soňa pečovatelkou roku

Ocenění Jablonecká pečovatelka roku 2015 bylo předáno na koncertu ke Světovému dni proti násilí na seniorech v 19. června v Městském divadle v Jablonci.
Do letošní kampaně se zapojilo šest organizací. Ty ze svého středu vybraly pečovatelku nebo osobní asistentku, která by měla být dle jejich názoru oceněna nejen za práci s klienty.

sona5

O Soně Hřebenové říká její vedoucí  Marie Rissová: „V hospici pracuje téměř od začátku, celkem 5 let. Je na ni stoprocentní spolehnutí a svou práci odvádí velmi dobře, což dokazují zpětné reakce klientů i jejich rodin. Je mimořádně vlídná, laskavá a trpělivá.“

sona1

 

sona2

 

sona3

 

sona4

Milá Soňo, blahopřejeme k tvému ocenění! V pondělí bude koláč?

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s.

 

Klub Zdislava 24.6. 2015

Milí příznivci hospicové péče,
milí pozůstalí,

srdečně Vás zveme
na červnové vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 24.6. v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci v Josefinině údolí 9/9.

Prosíme o zprávu, zda se k nám chystáte.
Budeme se učit plést ponožky pro pacienty lůžkového hospice.

(tel. inf. 734 435 302, 734 435 305,  info@hospiczdislavy.cz)

Tým Poradny Zdislava

chr

Děkujeme firmě Johnson Controls, k.s.

Děkujeme firmě JOHNSON CONTROLS AUTOMOBILOVE SOUCASTKY, k.s., za dar 1.000 USD na činnost naší organizace..

logo john.

www.johnsoncontrols.com

Zároveň děkujeme zaměstnancům za dar  7000 Kč,  který byl vybrán ze vstupného u příležitosti „Rodinného dne“. Tuto letní akci každoročně firma JOHNSON CONTROLS  pořádá pro své zaměstnance. Tentokrát se konala 13. června 2015 v Dubici u České Lípy a naší pracovnici Markétě dar předal ředitel závodu Josef Jindra.

Děkujeme.

 

markétaakce1

 

markéta akce2

 

Ježek, který nám píchnul…

logo ježek

www.jezeksw.cz

Chceme vám povědět o firmě Ježek software, s.r.o. , která nám poskytla program pro vedení účetnictví, mezd a skladu v hodnotě 19 481 Kč . Máme spolu, hospic a firma Ježek, smlouvu o spolupráci a jsme za to velmi rádi – lidé, kteří nemají  systémové myšlení, vědí, o čem je řeč. Zkrátka, když nemáš v hlavě tabulku, musíš mít Ježka…tenhle nepíchá, ale počítá…

Děkujeme!

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, v jehož čele stojí ředitelka s kybernetickým vzděláním – ta by si s panem Ježkem jistě rozuměla…

 

tabulkovy-editor

 

banner

 

Přijďte za námi raději dříve, než později…

Zamyšlení nad vašimi řádky – tak často se setkáváme s tím, že rodina lituje, proč se s námi nespojila dříve, jak moc by to ovlivnilo společný čas na život, který zbýval…
Poradna Zdislava je takovým rozcestníkem, co dělat, když před nás život postaví fakt, že my sami nebo někdo z našich blízkých se chystá na svou Cestu – domů.

kvítí

Nechte si bezplatně poradit a zavolejte včas na telefon:

605 111 313

Jsme tu pro vás od pondělí do neděle od 8:00 do 20:00.

čtěte si:  Z vašich dopisů

Nově od 8.6. 2015 můžete přispět na hospic dárcovskou SMS

http://www.darcovskasms.cz/projekt-1056/hospic-sobe.html

DMS je možnost, jak jednoduše a rychle přispět menší částkou s menšími poplatky. Pokud vás tento způsob osloví, pošlete SMS:

a) jednorázová podpora -  stačí odeslat SMS ve tvaru:
DMS HOSPICZDISLAVY na tel. číslo: 87 777

Cena DMS je 30 Kč, hospic obdrží 28.50 Kč.

 

b) roční podpora - měsíčně vám bude odečítáno 30 Kč po dobu jednoho roku
Stačí odeslat SMS ve tvaru:
DMS ROK HOSPICZDISLAVY  na tel. číslo: 87 777

Za celý rok obdrží Hospic  342 Kč .
Potvrzení obdržíte formou sms.
Pro možnost zrušení DMS Roční podpora prosím klikněte zde.

.

Více na www.darcovskasms.cz. 

Projekt DMS zaštiťuje  Fórum dárců.

Dárcovská SMS

Všem dárcům děkujeme!

 

Nakupujte celý červen v Tescu a podpořte mzdy zdravotního týmu hospice!

Milí naši příznivci,

Tesco připravilo charitativní akci, jejímž prostřednictvím nás můžete jednoduše podpořit. Za každý 200 korunový nákup obdržíte žeton, který u informací vhodíte do příslušného tubusu. Vítězná organizace ze tří vyhrává 50 000korun. Podpoříte mzdy našich zdravotních sester a lékařů. Moc to potřebujeme.

Děkujeme!

Hlasování probíhá od 1. června až do poslední červnové neděle v obchodech:

My Liberec, Soukenné nám. 669/2a, Liberec
Supermarket Liberec, Olbrachtova 808/2, Liberec
Supermarket Liberec Ruprechtice, Vrchlického 830/41, Liberec
Supermarket Frýdlant, Hejnická 113, Frýdlant

Podrobnosti zde:    Pomáháme s vámi

Letáček :  Tesco_Pomahame s Vami  

pomahame-s-vami_denik-605

2.6.2015

Zdislavina pouť v Jablonném v Podještědí

V Jablonném v Podještědí jsme si 30. května 2015 připomněli  20. výročí svatořečení patronky Libereckého kraje sv. Zdislavy.  Vydali jsme se tam s našimi „mejdlíčky“. také. Byl o ně veliký zájem, jen se po nich zaprášilo! Děkujeme !

Znáte naše mejdlíčka?  vzorník

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

p8

pouť 1

p4

p5

 

 

Klub Zdislava 27.5.2015

Děkujeme všem pomocníkům Klubu, podařilo se vytvořit téměř 340 koupelových solí pro účastníky Běhu pro hospic.

DSC_1381

DSC_1382

DSC_1385

DSC_1390

DSC_1392

DSC_1393

Milí příznivci hospicové péče,
milí pozůstalí,

srdečně Vás zveme
na dubnové setkání vzpomínkového klubu
pro pozůstalé, pečující, dobrovolníky
i zaměstnance hospicové péče.

Těšíme se na vás ve středu 27.5. v 16:00 hodin
v Klubu Zdislava v Liberci v Josefinině údolí 9/9.

Prosíme o zprávu, zda se k nám chystáte.
Budeme opětmíchat, barvit, parfémovat a balit koupelovou sůl.

(tel. inf. 734 435 302, 734 435 305,  info@hospiczdislavy.cz)

Tým Poradny Zdislava

11209446_817281424988215_5159436073007041073_n

Děkujeme všem účastníkům Běhu pro hospic (29. 5. 2015) za podporu naší organizace.

Výsledková listina zde: běh pro hospic 2015 – výsledky

Za startovné bylo vybráno 16 350 korun – DÉKUJEME !

Užili jsme si to všichni, počasí nám přálo a překvapením byl pro nás hojný počet malých závodníků, kteří brali svou účast velmi vážně. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám s akcí pomáhali, ať již koordinovali, stavěli stany, přenášeli nábytek, pekli koláče nebo plnili další úkoly na svých stanovištích a nakonec vše uklidili – patří vám opravdu velké uznání.

Posíláme odkaz na fotografie, snad se najdete všichni, kdo jste si foto přáli.

http://65marta.rajce.idnes.cz/Beh_pro_hospic_II.rocnik

A zde ke shlédnutí video:

https://youtu.be/MF37Waf_en0

Výsledky – přesný počet účastníků, časy a částku za startovné zveřejníme co nejdříve!

Děkujeme, že jste s námi!

Běh foto

 

Děkujeme také partnerům tohoto projektu:

logo filinger

thermica_logo-nahled-okno-390x300

oaza-net_6641   logo-mocca      Pizza Moven 

 

DĚKUJEME  VÁM !

 

Běh pro hospic 2.ročník 29. května 2015 od 15:00

Milí příznivci hospicové péče, přijměte naše srdečné pozvání

na druhý ročník sportovně benefičního  odpoledne 

pro jednotlivce i týmy:  

BĚH PRO HOSPIC 29. května od 15:00

Běh pro hospic

Máme připraveny tratě různé náročnosti pro děti i dospělé, odměnu pro každého sportovce, něco dobrého na zub a samozřejmě milou společnost všech přítomných.

Přidejte se k našim podporovatelům – prezentujte Vaši společnost na benefiční akci - vyšlete Váš  firemní tým  (v minimálním počtu
4  osob). Pro výherce je připravena speciální cena! 

Fotografie Vašeho týmu na startu rádi zašleme a najdete je také na našich stránkách. Stejně jako loni mohou běžet muži, ženy, týmy, staří, mladí, psi i kočárky…

Těšíme se na společně strávené chvíle s vámi.

Tým Hospicové péče sv. Zdislavy, o.p.s.

Studenti z jablonecké střední umělecké průmyslové školy (SUPSAVOS) pomáhají hospici

Rádi pro naše příznivce vyrábíme „mejdlíčka“. Máme z nich radost a ještě násobenou, když si je rádi kupujete, pro sebe nebo jako dárečky pro své milé. Kaučukové formy jsou pro nás, jakožto neziskovou organizaci, velmi drahé. Chystali jsme se vyrábět formy sami, ale času nemáme nazbyt. Oslovili jsme proto jabloneckou střední uměleckou průmyslovou školu (SUPSAVOS), jejíž paní ředitelka Martina Picko Baumannová nám ochotně přislíbila pomoc. Dva studenti se ujali úkolu a plastovokaučukové formy pro nás vyrobili.

Takhle vypadají vyloupnutá VIP mejdlíčka:

mýdlo jabl.2

mýdlo jablonec3

 

Děkujeme studentům i pedagogům a těšíme se na další spolupráci.

IMG_7502

IMG_7500

Zde naleznete naši historii do května roku 2015:

Co je za námi do 5/2015